
На 28 март православната църква почита паметта на Свети мъченик Боян-Енравота, княз Български, който се счита за първия български мъченик, загинал за християнската вяра. Княз Боян е внук на хан Крум.
История, предавана през вековете, разкрива драматични събития от ранната българска държава. След смъртта на хан Омуртаг на трона застанал най-малкият му син – Маламир. Неговият брат, Енравота-Боян, под влиянието на думите на пленения при хан Крум учен византиец Кинамон, се заинтересувал от християнството и впоследствие тайно приел християнското кръщение.
Езичникът Маламир бил възмутен от избора на брат си и го предизвикал да се откаже от новата си вяра. Боян обаче твърдо отстоявал убежденията си, като дори изнесъл вдъхновена реч за това как християнството ще се разпространи по българските земи, ще бъдат изграждани храмове, а езическите богове ще бъдат забравени.
Тази непоклатимост довела до фатален край – Маламир издал смъртна присъда за брат си, който бил посечен през 833 година. Интересен факт е, че пророчеството на светеца се изпълнило през 856 година при управлението на цар Борис, когато българската държава официално приема християнството.
Не са запазени факти за местоположението на гробницата му или за неговите мощи, а паметта му се отбелязва с молитви в денонощното богослужение.
Именици на този ден
На този ден имен ден празнуват всички, носещи имената:
Боян, Бояна, Боянка – имена, идващи от старобългарското "баян", означаващо "богат" или "битка"
Албена – име, създадено от писателя Йордан Йовков; в латинския език "albus" означава "бял, светъл, блестящ".
Бойко, Бойка, Боко – имена, свързани с корена "бой", означаващ "битка"
Тези имена символизират сила, борбеност и светлина, отразявайки качествата на светеца, когото църквата почита на този ден.