
Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., съобщиха от правителствената пресслужба.
Необходимостта от промените произтича от разпоредбата от Закона за държавния бюджет за 2025 г., съгласно която Народното събрание може да извършва промени в Приложение № 3 към чл. 113, ал. 11. В него са определени приоритетни проекти по Инвестиционната програма за общински проекти. Промените се предлагат от Министерския съвет, въз основа на предложения на кметове на общини, в срок до 30 юни 2025 г.
Измененията в общинската Инвестиционна програма бяха изготвени от Министерството на финансите на основание предложения на кметовете на общини. В рамките на определените срокове бяха получени писма от кметове на 264 общини, с изключение на община Трекляно, която не е предложила свои проекти за включване в Инвестиционната програма. С получените писма кметовете декларираха своето желание за запазване на 2405 проекта, промяна на параметрите на 503 проекта, отпадане на 158 проекта и допълване с 564 нови проекта в приложение № 3 към чл. 113, ал. 11 от Закона за държавния бюджет за 2025 г.
Броят на проектите в приложението се увеличава с 406 проекта, или от 3066 броят на утвърдените по приложението проекти става 3 472.
С направеното предложение за изменение на Инвестиционната програма за общински проекти прогнозният размер на проектите за целия период става 8 184,6 млн. лв., в т.ч. 3 879,2 млн. лв. за 2025 г. и 4 305,4 млн. лв. за 2026 - 2027 г. и обхваща 3472 проекта.
Чрез продължаването на Инвестиционната програма за общински проекти се подпомага изпълнението на капиталовата програма на общините и за периода 2025 - 2027 г. Финансирането на проектите се извършва на база сключени споразумения между министъра на регионалното развитие и благоустройството и кметовете на съответните общини със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация до 30 юни 2027 г.
Предложението за нова алинея от проектозакона има за цел да се регламентира статутът на финансирането, което общините ще отразяват като отчетност на средствата, получени от Българската банка за развитие, за финансирането на инвестиционните проекти по сключени споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, пише БТА.
С проектопромените се предлага и прецизиране на текста за недопустими за финансиране разходи в случите, когато разходите са платени с публични средства, вкл. собствени средства на общината или със заемни средства.
Българската банка за развитие ще подкрепи общините с общ ресурс от 3,4 млрд. лв. във връзка с изпълнението на инвестиционната програма за общински проекти и на националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, съобщиха от ББР в средата на май.

Още по темата
- Асен Василев: Лъсна истината за драстичното неизпълнение на приходите в бюджета
- Безпрецедентна ситуация с парите на София!
- Теменужка Петкова: Всички държави членки на еврозоната единодушно подкрепиха България за въвеждане на еврото
- Финансовият министър посъветва Терзиев откъде да намери пари за градския транспорт