Разполага ли приютът за безстопанствени животни в Пловдив с изградена канализация и къде точно се заустват фекалните води? Попада ли съоръжението в санитарно-охранителна зона и спазени ли са всички екологични изисквания?

Това са основните въпроси, които общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ отправят в официалното си питане до кмета на Пловдив Костадин Димитров. Те настояват за пълна прозрачност относно инфраструктурата, местоположението и управлението на приюта, както и за подробна информация за изпълнението на бюджетите на ОП „Зооветеринарен комплекс“ и ОП „Зоологическа градина“ от началото на годината досега.

От групата посочват, че е важно да се изясни дали на територията на приюта съществува функционираща канализационна връзка, какъв е нейният тип и къде се отвеждат отпадните води. Ако такава липсва, те очакват от местната управа данни за евентуално пречиствателно съоръжение и официално утвърдения ред за третиране на отпадъците.

Важен акцент в питането е и въпросът дали приютът попада в санитарно-охранителна зона на града и ако да – коя конкретно. Общинските съветници настояват да бъде предоставен официален документ или карта с обозначени санитарни зони и точното местоположение на съоръжението, за да се оцени рискът за околната среда и здравето на хората.

Паралелно с това от групата на ПП-ДБ изискват пълна финансова информация за двете общински предприятия. Те настояват за разбивка по пера на изразходваните средства от бюджета на ОП „Зооветеринарен комплекс“, включително разходите за храна, медикаменти, консумативи, заплати и осигуровки, както и броя на назначените служители. Аналогична справка се очаква и за бюджета на ОП „Зоологическа градина“.

Сред въпросите е и дали към момента двете предприятия имат натрупани неизплатени задължения към подизпълнители за предоставени услуги, както и какви са сумите и към кои доставчици се дължат.

Съветниците настояват още да бъде изяснено какви дарения – финансови и под формата на стоки – е получил приютът от началото на годината, каква е тяхната стойност и по какъв начин са осчетоводени или регистрирани.

От ПП-ДБ подчертават, че темата предизвиква сериозен обществен интерес и е ангажимент на общинската администрация да осигури прозрачност и стриктно спазване на екологичните и финансовите изисквания при дейността на приюта.