Повече от 17 хиляди български компании планират да съкратят служители през следващата година, показват данни на Агенцията по заетостта. Това е ръст от близо 37% спрямо 2023 г., когато броят на фирмите, обмислящи намаляване на персонала, е бил 12 600. Основните сектори, в които се наблюдават тези тенденции, са търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство, където делът на фирмите, планиращи съкращения, е 37,2%. Следват секторите държавно управление, образование, здравеопазване и социални дейности с дял от 15%, а индустриалният сектор заема трето място.
Проучването посочва, че най-ценените качества за работодателите са самоконтролът и дисциплината – на първо място за близо 90% от анкетираните компании. Комуникативните умения и уменията за работа в екип са важни за почти 85% от работодателите, докато способността за решаване на проблеми е приоритет за 78%.
Очаква се през следващата година българският бизнес да има нужда от близо 262 хиляди нови работници и специалисти. В 17 от 28 области на страната търсенето на работна сила надвишава броя на регистрираните безработни. Във Варна заявените нужди от работници надхвърлят пет пъти броя на безработните, а в София и Бургас – четири пъти. В същото време, в области като Видин, Разград и Търговище няма очакван недостиг на работна ръка.
Сред най-търсените професии остават учителите, медицинските сестри, шофьорите, лекарите, машинните инженери и фармацевтите. В различни сектори се търсят също близо 50 хиляди работници без специалност, което е ръст от 1,3% на годишна база. Най-голям недостиг на кадри отново има в индустрията, където са нужни близо 70 000 души, а в търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството се очаква търсене на малко над 55 000 души.
Трудностите при намирането на квалифицирани кадри също се задълбочават – през 2024 г. малко над 65% от работодателите изпитват затруднения, като липсата на подходяща квалификация е основен проблем в около 40% от случаите.