Години наред България се надява да подобри здравната си система и въпреки това потокът от наши пациенти към болниците в други държави не секва. Една от водещите здравни дестинации безспорно е Турция. Защо не малко българи предпочитат турското здравеопазване, както и дали същото е по-добро в сравнение с българското в сферата на зъболечението – по тези и други въпроси е разговорът ни с д-р Стефан Шопов - дентален лекар, специалист - орален хирург във варненска стоматологична клиника.

Защо все повече българи избират да се доверят на съседна Турция при нужда от дентално лечение, изискващо поставянето на импланти?

Офертите за поставяне на зъбни импланти в съседна Турция са все по-популярни напоследък и съответно все повече хора, нуждаещи се от въпросната услуга, биват привлечени от промотираните ниски цени, щедри обещания, красиви снимки, креативни видеа и бързото случване (в рамките на ден) на лечението.

По-евтини ли са зъбните импланти в Турция и ако да - защо?

В краткосрочен план - може би, но не и в дългосрочен…

Когато става въпрос за здраве не бива водещо да е цената… Лечението с импланти се извършва в случаите, когато пациентът е клинично здрав и придружаващите хронични заболявания са контролирани. Това означава, че такова лечение не е от спешен характер и не е живото застрашаващо. Или имаме достатъчно време да вземем най-правилното за нас решение.

По-добри ли сме от “съседите” и в какво?

Навсякъде има добри и не чак толкова добри клиники. Водещи са броят и опитът на специалистите, които работят в нея. Това не е състезание. Да си лекар е хуманна професия. Конкуренцията е хубаво нещо. Тя позволява денталното лечение да е достъпно до по-широк кръг от хора, като качеството на предлаганите услуги се увеличава. Аз съм за екипната работа.

Какви са вариантите за импланти на пазара и какво е нужно да знаем за тях?

Пациентът няма нужното знание сам да прецени, кои са подходящите за него импланти. Това е работа на оралния хирург или имплантолог да вземе решение въз основа проведените изследвания какви импланти (според имплантологичните системи, с които работи) ще използва.

Като материал – болшинството са от титаниева сплав. Има и циркониеви, които се използват в конкретни случаи. Когато имплантите са поставени правилно, ще има и остео-интеграция или срастване на импланта с челюстната кост.

Възможно ли е денталните лекари в България да отстранят евентуално възникнали проблеми вследствие на поставянето на зъбни импланти в Турция?

Краткият отговор е - трудно, скъпо и продължително. Основният проблем е, че материалите и методите, използвани в Турция, са различни от тези, използвани в България и цяла Европа. Осигуряването на нужният набор от инструменти изисква време и пари. Има случаи, в които цената на отделните части за имплантите е значително по-голяма от сумата, която пациента е заплатил при поставяването им. Друга пречка е набавянето на информация, какво точно е правено. Липсата на имплантологичен паспорт затруднява много адекватната намеса.

Денталните лекари в България трябва да са изключително внимателни при лечението на пациенти от Турция, тъй като носят отговорност при евентуални следоперативни усложнения, водещи в бъдеще до незадоволителни естетични резултати, нанесени от предходните “зъболекари”.

Kакви потенциални усложнения и рискове крие едно лечение в чужбина?

Лечението в чужбина не е рисково, ако има достатъчно време за контрол и възстановяване. В повечето случаи обаче това не е така. Пациентите си тръгват ден-два след лечението и при възникване на усложнение не знаят към кого да се обърнат. Затова е важно преди напускането на клиниката да изискат информация за клиника партньор на лечебното заведение в района, където живеят. 

С какви най-чести проблеми се завръщат пациентите след проведено лечение в чужбина?

Има пациенти, при който усложненията са до седмица, десет дни след проведеното лечение. Наблюдават се тежки възпаления (Абсцеси), изискващи спешна намеса от страна на лекаря.

Друг тип пациенти са тези, които търсят помощ около година след провеждане лечението. Поради неправилна форма на конструкцията върху имплантите се затруднява  почистването им, не се осигурява нужната хигиена. Това води до локални възпаления и отпадане на импланти. 

Вашият съвет към хората, които са взели вече решение да проведат своето имплантологично лечение в Турция?

Да не се подлъгват на предварително изготвен план на лечение за смешно ниска цена. Особено ако планът е направен по панорамна снимка, изпратена по имейл. Водещото изследване в едно лечение с импланти е 3D скенер, компютърен томограф. Само по този начин може да се види обема налична кост и да се направи точна преценка, дали е възможно поставянето на импланти, колко точно да са те, както и необходимо ли е костно изграждане.

Цената на имплантите е част от цялото лечение по възстановяване на дефектите в зъбните редици. Ниската им цена се компенсира с цената на конструкциите върху тях. Поискайте комплексна цена имплант + корона. Проучете имплантологичната система, която се предлага, дали е позната на европейския пазар. Това е от значение за обслужването на конструкцията в бъдеще. И не на последно място е важен специалистът, който ще извърши процедурата.

Какви са възможностите за имплантологично лечение в България?

Динамиката в развитието на Денталната медицина в България позволява имплантологичното лечение да е  достъпно за пациентите.  

Как да не сгрешим при избора на клиника за поставяне на зъбни импланти?

Тук лесно може да се набави обратна връзка за дадена клиника, лекар, както и подходящо място за провеждане на това лечение. 

Защо е необходимо имплантологичната клиника да разполага с модерна зъботехническа лаборатория?

Това позволява лабораторията да развива иновации в областта на имплантологичните системи, използвани от клиниката. Дигиталните методи на вземане на отпечатък, моделирането и изработването на конструкции върху импланти намаля времето на изработката им, изключителна прецизност и в най-дребните детайли, високо качество на получения продукт.