Годишно за електроенергия във Варна се плащат около 250 милиона лева, което включва разходите и за топлоенергия, газ и нафта. Ако на 10 % от сградите в общината се инсталират фотоволтаични системи, може да се спести 15 на сто от потреблението на електроенергия. Това заяви инж. Тодор Тонев от Асоциацията на българските черноморски общини.
За последните 10 години цената на електроенергията във Варна се е повишила с 60 на сто, изчислил е инж. Тонев. Според експерта над 100 са общинските сгради с плоски покриви, на които могат да се поставят фотоволтаици. Срокът за възвръщаемост на инвестициите е 6 години.
Нужно е премахване на някои законови бариери за производство на електроенергия от възобновяеми източници. Трябва да се въведе терминът „потребител-производител”. Той ще регламентира всички домакинства и малки предприятия, които биха си инсталирали системи за собствена консумация, а излишъка да отдават в мрежата., изтъкна Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие.
Въвеждане на нетно отчитане веднъж в годината пък ще спести административните тежести. Такава мярка има въведена в редица европейски държави, отбеляза Илиев.
В държави, в които има достатъчно добро законодателство, което да улеснява хората сами да произвеждат енергията си от възобновяеми източници, това води до икономически растеж, увеличаване на БВП и намиране на решения за справяне с проблеми като енергийната бедност, отбеляза енергийният експерт Игнасио Наваро от проекта за справедлив енергиен преход на „Грийнпийс“.
Над един милион жители на Европейския съюз сами произвеждат енергията си , но това развитие се случва основно в западните държави, където законодателството позволява това, посочи Наваро. Той допълни, че над 260 милиона европейци биха могли да станат „енергийни граждани” през следващите 30 години.
Проучване, проведено миналата година в Испания, показва, че 40 на сто от жителите на държавата могат сами да произвеждат енергията си от възобновяеми източници. Това би могло да доведе до намаляване с 1.7 милиарда евро на разходите за производство на електроенергия.
Изявленията си експертите направиха по време на брифинг на ветроходния кораб на "Грийнпийс" Rainbow Warrior. Тазгодишното му посещение във Варна е част от общоевропейския тур на кораба за промяна на енергийната система "Заедно за климата".