Едни от най-честите пост-състояния, след като инфекцията е била овладяна, са свързани със сърцето. Само у нас хоспитализираните и изписани пациенти, лекувани от коронавирус, но потърсили отново лекарска помощ заради последвали проблеми, са над 70 000, каза в интервю за „Дарик“ проф. д-р Яна Симова. Тя е началник на отделението по кардиология в плевенската УМБАЛ "Сърце и Мозък", ръководител на научноизследователската група „Пост -COVID -19 синдром“, а от началото на годината оглавява и Български кардиологичен институт.
Проф. д-р Яна Симова е и едно от лицата на Националната кампания "Живот след COVID -19", в рамките на която са консултирани над 1 500 българи в цялата страната.
„Под 1% от научните проекти, концентрирани върху коронавируса, се занимават с пост-ковидните състояния. Именно затова Световната здравна организация призова научната общност да се включи още по-активно с изследвания и наблюдения. Този призив последва и Български кардиологичен институт, като дори преди апела на СЗО започнахме кампания, насочена към пациентите, преболедували COVID-19. Статистиката показва, че имаме до 88% пост-ковидни състояния при пациенти, които са били хоспитализирани в лечебно заведение. Даже и да приемем оптимистична прогноза, че всеки пети или 20% от преболедувалите остър COVID-19 ще страдат от пост-ковидни състояния, пак наблюдаваме една доста голяма цифра. Прави впечатление, че хората страдат от тези състояния, независимо от възрастта си. Имаме и млади пациенти, които водят сравнително здравословен начин на живот, спортуват. Често няма значение и колко тежко са се преборили с коронавируса. Дори леките случаи, безсимптомните – вече търсят или ще потърсят лекарска помощ“, каза проф. Симова.
По думите ѝ, след острата фаза на заболяването, се наблюдават много и различни пост-симптоми. Появата им, разясни специалистът, може да е изключително разнообразна - всяка система, всеки орган на нашето тяло могат да бъдат засегнати.
Доц. д-р Яна Симова е новият и.д. директор на Български Кардиологичен Институт
„Но тези състояния се пременят с времето. Най-чести са неврологичните симптоми като нарушена концентрация, мозъчна мъгла, следвани от сърдечно-съдовите, дихателните проблеми. Всъщност оплакванията могат да бъдат и общи от всякакъв тип“, каза още проф. д-р Яна Симова.
Българският кардиологичен институт започна кампанията за оценка и лечение на сърдечно-съдовите последици след COVID-19 през септември, миналата година. И засега - тя остава безсрочна. Обсегът на дейностите ѝ постепенно се разширява, като в нея се включват невролози, психолози, ендокринолози и други специалисти. Натрупаните данни БКИ вече споделя с девет кардиологичния центъра по света.
„Провеждаме консултации, диагностика и лечение на пациенти вече шест месеца. Телефоните за връзка с нас са поместени на сайта на Българския кардиологичен институт. 80% от анкетираните отговориха с положителен отговор, че има някакъв проблем. Най-често това са умора, сърцебиене, гръдна болка, задух. Доста пациенти преминаха и през първоначални медицински прегледи. От данните на 808 от тях установихме, че най-честите проблеми са свързани с дестабилизиране на стойностите при артериалното налягане на пациентите и нарушенията на сърдечния ритъм“, каза още д-р Симова.
Цялото интервю с проф. д-р Яна Симова, чуйте в звуковия файл: