Политическите партии и радикалните политици във Франция заложиха на страха, че е страшно да се откажем от франка и да се присъединим към Еврозоната. Нямаше националистични митове, но те искаха да внушат на хората, че цените ще скочат. Впоследствие тези радикални партии промениха начина си на говорене, те не говорят за напускане на Еврозоната, защото французите видяха предимствата на еврото – финансова и икономическа стабилност. Това каза в предаването „Стълбището“ посланикът на Франция Н. Пр. Жоел Мейер. 

Според него без Европейската централна банка европейските държави много трудно щяха да минат през ковид периода. Той посочи още, че с приемането на еврото банките няма да отдържат комисионни за обмяна както е сега и това е много важно за индустриите и предприятията и би улеснило пътуванията. По думите му въпрос на време е присъединяването на България към Еврозоната.

Във връзка с протестите във Франция срещу увеличаване на пенсионната възраст посланик Мейер коментира, че те те не са нещо изключително и случващото се протича в конституционните рамки. Той ги определи като нещо здравословно, като пример за добро здраве на нацията. Здравословно е да има реакции на общественото мнение, синдикатите, политическата класа. Това показва, че демокрацията работи, посочи още той.

Кризите, породени от пандемията и от нападението на Русия над Украйна, енергийната криза и необходимостта от диверсификация са накарали европейските лидери да се срещат по-често и все по-рядко се случва един или двама лидери да решават европейски въпроси, каза още посланикът. Те показват, че има европейско единство, всеки има право на глас и да каже какво мисли. Вече няма големи и малки държави. Няма стари и нови страни-членки.

Във Франция има радикални партии, които казват „Не“ на всичко, но без да предлагат решения за бъдещето на страната. Във Франция някои от тези радикални партии протестират срещу Европа, но приемат европейски пари, посочи още посланик Мейер. По думите му в България в голямата си част общественото мнение е проевропейски и проевроатлантически настроено. Мисля си, че това дори е най-проевропейската държава в ЕС, каза още той във връзка с България. В този смисъл той е оптимист за европейското бъдеще на страната ни.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм