Четири черни лешояда са отровени край с.Тича, община Котел. Три от птиците са дарени от Испания с идеята за възстановяване на българската популация.

Сред отровените лешояди е и първото малко, излюпено в българската природа след десетилетия усилия за възстановяване на вида в нашата страна. 

Това е поредното масово отравяне на защитени птици у нас, заяви за Дарик радио Ивелин Иванов от „Зелени Балкани”, ръководител на проекта "Светло бъдеще за черния лешояд".

Отровиха черни лешояди край котленското село Тича

„За трети пореден път имаме масово отравяне на лешояди за последните четири години в България. Разбрахме по предавателите, с които са оборудвани птиците. Отидохме на терен с наши колеги и установихме смъртта на четирите птици в непосредствена близост до изхвърлени два трупа на овчарски кучета. “

Птиците са под закрилата на закона и убиването им, включително и чрез отравяне, е престъпение. Освен с неразбиране от страна на стопани, които хвърлят отровите, природозащитниците често се срещат и с неразбиране от страна на институциите. 

От „Зелени Балкани“ набират доброволци от Украйна за грижа за дивите животни

„Ако има нещо по-лошо от смъртта и загубите на самите птици, това е липсата на реакция, на възможност за стигане до извършителите и за наказването им. Емблематични са предни масови изтравяния в Благоевград, Своге, където с години се отбива номера и се точат някакви дела. Накрая се прекратяват поради някакви причини. Искрено се надяваме това да е първият прецедент. Първоначалната реакция на институциите беше много адекватна и сме обнадеждени, че този път ще бъде открит виновникът и ще бъде наказан. За да разберат всички, че използването на отрови е огромно престъпление с непридвидими последствия не само за птиците, но могат да бъдат отровени и други животни.“

Полицията в Котел е образувала предварително разследване по случая. Действия за откриване на виновните са предприети също от Окръжната прокуратура в Сливен и РИОСВ Стара Загора.

Черният лешояд е консервационно значим вид – поставен е под защита със Закона за биологичното разнообразие  от 2002 г. Видът е включен в Червената книга на  България. Черният лешояд е и вид, изискващ обявяване на зони за защита на местообитания, чрез мрежата Натура 2000.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм