
Полша въвежда временен граничен контрол с Германия и Литва, считано от понеделник. Решението е обявено от премиера Доналд Туск, предаде Ройтерс. Причината е решението на Берлин да върне обратно в Полша хиляди мигранти, за които се твърди, че са преминали границата незаконно.
Центърът за сигурност на полското правителство (ЦПС) издаде предупреждение по въпроса, обявявайки, че "контролът на границата с Германия и Литва се въвежда от 7 юли".

"Взехме решението да възстановим временния контрол на полската граница с Германия и полската граница с Литва", каза Туск.
Тъй като Полша, Германия и Литва са част от Шенгенското пространство, граничният контрол между тях може да се извършва само при изключителни обстоятелства. Обикновено има политика за свободно движение, която позволява на хората да преминават граници в зоната.
Въпреки това, страните могат да въведат граничен контрол в ситуации, които считат за "спешни" или като "крайна мярка" в отговор на заплахи за сигурността, като тези, възникнали по време на пандемията от COVID-19.
Такива мерки са временни, но на практика могат да бъдат подновявани няколко пъти.

От 2023 г. Германия има контрол на границите си с Полша и Чехия в отговор на нелегалната миграция. Миналата година те разшириха този контрол до всички свои граници.
Германският канцлер Фридрих Мерц вече говори за възможността Полша да въведе гранични проверки по време на пресконференция с премиера на Люксембург Люк Фриден във вторник.
"Разбира се, че искаме да запазим Шенгенското пространство, но свободата на движение в него ще работи само в дългосрочен план, ако не се използва от тези, които насърчават нелегалната миграция, и особено от трафикантите на мигранти", каза той.
Полша също така обяви, че ще въведе контрол с Литва в отговор на мигранти, влизащи в страната от Беларус и съседните балтийски държави.
Литва реагира на ситуацията, като призова за по-тясно сътрудничество между двете страни, но подчерта, че няма да въвежда собствен контрол по общата си граница с Полша.
Министърът на външните работи на Литва Кястутис Будрис заяви в събота, че страната "няма планове да въведе отново граничен контрол".
"Въпреки това, нашите... служители не само на граничната охрана, но и на полицията, ще си сътрудничат тясно", добави той.
Въпреки съмненията относно съвместимостта на мерките с насоките на Шенген, полският министър на вътрешните работи и администрацията Томаш Семоняк потвърди, че мерките ще бъдат приложени.
"В нощта от неделя срещу понеделник въвеждаме граничен контрол на тези граници. Това се случва в съответствие с разпоредбите на ЕС и Кодекса на Шенгенските граници", каза Семоняк, докато беше в Будзиско на полско-литовската граница.
В Литва контролът ще се извършва на 13 места, включително три гранични контролно-пропускателни пункта. Останалите 10 гранично-пропускателни пункта ще бъдат "ad hoc контролни пунктове", които могат да се използват от местните жители.
В Германия граничният контрол ще се извършва на 52 места.