Повече от месец Българската агенция за безопасност на храните извършва фитосанитарния и здравния контрол на ГКПП „Капитан Андреево“, след като правомощията на частната лаборатория „Евролаб 2011“ бяха отнети със съдебно решение на най-висока инстанция. Вчера стана ясно, че Европейската комисия също не е пропуснала случващото се на най-натоварения граничен пункт в Европа – съвсем скоро, обяви шефът на БАБХ пред медии, трябва да започне пълен одит на „Капитан Андреево“ като целта е да се установи спазва ли се регламент 625, включен в общоевропейското законодателство.
ВАС отхвърли окончателно иска на частната лаборатория на Капитан Андреево
Незаконосъобразните практики на пункта, които бяха осветлени от бургаския депутат от „Продължаваме промяната“ Константин Бачийски, получиха сериозен медиен отзвук и извън границите на България. А казусът с "Капитана" се превърна в символ на борбата на кабинета „Петков“ с корупцията – нещо, което беше анонсирано като основен приоритет в работата на новите управляващи.
„Разследването на българското правителство се фокусира върху организирана престъпна група, която използва позицията си на фактически монополист, контролиращ един от най-натоварените гранични пунктове в Европа. И всичко това, за да се генерира незаконен доход, което обаче допуска храни в ЕС, които при нормални обстоятелства биха били отхвърлени или унищожени по регулаторни причини. Асен Василев, финансовият министър в оставка, публикува оценки, според които финансовите щети, произтичащи от корупция на граничния пункт, са 2500 евро на час - или близо 22 милиона евро годишно. Пред българска телевизия Василев каза, че от десетилетие при Капитан Андреево на практика има "частна граница““, пише в последния си анализ по темата „Политико“.
Изданието допълва, че именно прословутата гранична корупция в България пречи на страната да се присъедини към Шенгенското пространство.
Бачийски: ГКПП „Капитан Андреево“ вече не е „частна“ граница
„ГКПП Капитан Андреево дълги години се слави като входна точка за наркотици в Европейския съюз и като място, където вносителите са рекетирани. Сега антикорупционните кръстоносци от кабинета „Петков“, оглавяващи краткотрайно реформаторско правителство, хвърлят светлина върху това как една престъпна група – при предишни политически администрации – е допуснала огромни количества храни в ЕС без необходимите проверки“, отбелязва още „Политико“.
Опитите на държавата да си върне контрола на пункта започнаха още през пролетта на тази година. И за да изчистят всякакво съмнение за злоупотреби, българските власти поканиха чуждестранни митнически служби и посрещнаха делегация от Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия.
„Това не е границата само на България, това е границата на Европейския съюз и охраната на границата е защита на интересите на европейците“, казва депутатът Бачийски. Финансовите щети са "не само за бюджета на местната власт, но и за бюджета на Европейския съюз - така че Европейският съюз също има интерес да спре този проблем.".
Народният представител е категоричен, че щом мафията и хората, генериращи корупция, имат какво да губят на ГКПП „Капитан Андреево“, това означава, че българските граждани и държавата имат какво да спечелят.
Заплашили Константин Бачийски с инфракт или изчезване
Според Константин Бачийски е важно хората да знаят, че случващото се е само една малка победа в една битка срещу корупцията, а съпротивата е огромна и определени кръгове са готови на всичко, дори да сринат държавата, за да могат да продължат да я ограбват.
Частната лаборатория „Евролаб“ е извършвала здравния и фитосанитарния контрол на ГКПП „Капитан Андреево“ в продължение на десет години. Работата ѝ там започва след подписана заповед от заместник на тогава заемащия поста министър на земеделието Мирослав Найденов. Стига се дотам, че собственикът на лабораторията „Интерпред Еврологистик“ успява да наеме дори помещенията на БАБХ, която е тотално ограничена от процеса по контролиране на влизащите в ЕС храни.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Откриха във Видин "Форд Мустанг", издирван в Шенгенска информационна система и Интерпол
- Външният ни министър: Имаме напредък по темата с падането на визите за САЩ
- Велопоход от Видин до Калафат по случай присъединяване на България и Румъния към Шенген
- Голямото жури: Kакво се променя с пълното ни членство в Шенген?