Политици от различни партии представиха различни идеи за бъдещето на здравеопазването по време на срещата Powers Summit, организирана от Фондация Webit и Атлантическия клуб в България. Срещата, наречена още и "Българският Давос", събира на едно място представители на властта, бизнеса и гражданския сектор.
Георги Михайлов от БСП пое ангажимент, че ще има детайлна оценка на дейностите и на труда на медицинските специалисти.
Деян Денев: България има по-нисък достъп до нови терапии от западноевропейските държави
Трябва да се опитаме и да спрем течовете в системата, което досега не е направено, допълни той. Клиничните пътеки не са алгоритми за оценка на труда, допълни още Михайлов. По думите му трябва да се обърне внимание на катастрофалното състояние на кадрите в България. Вниманието на управленченската конструкция ще се насочи към осигуряване на реални условия за специализации чрез създаване на единна система за национална специализация, допълни още Михайлов.
По думите му са нужни и сериозни усилия в регионализацията на здравеопазването. Във всяка област в страната гражданите трябва да може да стигнат до специализиран медицински център, който да им реши здравния проблем, каза още той. Други, належащи за решаване проблеми, са свързани с електронизацията на здравеопазването и с коренна промяна в лекарствената политика. По думите му, ако лекарствената политика не се промени, все повече граждани ще са лишени от медикаменти.
„Българският Давос“ в София Тех Парк (обновена/видео)
Александър Симидчиев от "Демократична България" каза, че на днешна среща с председателя на Столичната лекарска колегия Асен Меджидиев са обсъдили въпросите за кадрите в системата. По думите му анализ е показал, че специалистите не искат повече пари, а възможност за кариерно развитие. Коалицията направи прозрачни проблемите, които дискутираме сега, тази коалиция ще продължи да действа в областта на научно базираната медицина, а насочването на ресурса ще бъде по ясни критерии, допълни още той.
Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС обяви, че целта на системата на здравеопазването трябва да е постигането на ясни резултати за подобряване на здравните показатели. Ще подкрепим въвеждането на профилактични програми за превенция на социално значимите заболявания, увери той. По думите му са необходими скринингови програми за няколко онкологични локализации.
МОН създава общ електронен облак за обучение за цялата образователна система
Ще работим за пълна подкрепа за автономията на медицинските училища и университетите да имат държавни изпитни комисии по профилните специалности, както и за осигуряване на допълнителен ресурс за дефицитните медицински специалности, допълни още той. По въпроса за финансирането на здравеопазването Ангелов каза, че най-напред трябва да се изгради системата за дигитализация, която да дава ясна представа в целия сектор, а след това да се реши дали да се дават още пари или може да се работи с тези, които са налични в момента.
Ивайло Христов от "Има такъв народ" каза, че колкото повече съвпадение има в мнението на политиците, толкова промените ще бъдат по-осъществими и необратими. По думите му два са големите проблеми в системата на здравеопазването - синхронизацията на процеса и балансът на интересите, откъдето произтичат проблемите в последните 20 години. Дали сме срок до една година да има синхронизация или унификация на цялата система, допълни още той.
По думите му е нужна дългосрочна държавна политика в областта на превенцията на заболяванията. Сериозен проблем, който също трябва да намери решение, е и снабдяването с лекарства на хората, живеещи в отдалечените райони.
Хасан Адемов от ДПС посочи, че за да има устойчиви решения, те трябва да са взети с надпартиен консенсус. По думите му трябва да се направи анализ на достъпността, на контрола на качеството, на дигиталната система. Дигитализацията ни дава информация, а управленски и политически решения без информация няма как да се вземат и да са адекватни, посочи още Адемов. От началото на ковид пандемията парите в системата са увеличени с близо 2 млрд.лв., но здравните индикатори не са се подобрили, добави още той.
Адемов посочи като проблем и дисбалансът в системата - недофинансирането на доболничната помощ, заради което се натоварва болничната. Той обясни още, че живеещите в отдалечените райони нямат достъп до извънболнична и болнична помощ. Тези проблеми можем да решим заедно с усилията на целия експертен потенциал, добави още той.
Министър Сербезова спря временно вливането на „Лозенец“ в детската болница
Това са проблеми, които поставяме от години, като голяма част от тях изискват инвестиции, каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова. По думите й има и такива, които не изискват инвестиции, а поемане на отговорност и създаване на организация. Няма да ви обещавам нищо, защото ще го покажа с действията си и вие ще разберете дали съм ви чула, каза още проф. Сербезова.
Едно министерство е отговорно да организира и да създава добри условия, да взиме мерки, да дава обратна връзка, да убеди народните представители в предложените мерки, добави още тя. Колективно и интелигентно управление за устойчиво бъдеще дава насоката ни за работа, допълни министър Сербезова.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук