Лавини падат най-често на леснодостъпни за туристите места, каза директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев по "Дарик".

Това са районите около хижите „Мальовица”, „Вихрен” и „Седемте рилски езера”, в Стара планина - до връх „Ботев”, както и на Витоша - над хижа „Алеко“ и около връх „Голям Резен“. 

Лавините обикновено се предизвикват от хората, които ходят там, особено опасните, които застрашават живота и здравето на туристите, поясни той и добави, че повечето области с лавинна опасност са маркирани със знаци, но хората ги пренебрегват и това води до инциденти. 

"Много е важно, преди да отидат на излет в планината, туристите да проверят какво е било времето в предишните дни, защото главните фактори, които образуват лавини са рязкото затопляне, вятърът и новите снеговалежи", заяви Емил Нешев.

"Основната грешка е подценяване на условията в планината. Подцениш ли планината, тя може много сериозно да те накаже. Условията в планината са такива, че винаги трябва да се взимат предвид. Трябва да се мисли много добре какво се прави; да се прилагат всички възможни правила за движение в зимната планина; да се ходи задължително с лавинен комплект, който включва индивидуален лавинен уред, лавинна сонда и лавинна лопата", обясни той. 

Според него е задължително в планината да се ходи в група, за да може при евентуален инцидент някой от останалите да подаде сигнал до ПСС. В никакъв случай не трябва да тръгваме по летни пътеки през зимата, допълни още той, защото те пресичат стръмни улеи и склонове с голямо натрупване от сняг, от който се образуват лавини.

"Обикновено се предизвикват от хора, особено тези, които имат отражение върху човешкия живот и здраве. В повечето случаи наблюдаваме точно това: активирани лавини от хора, скиори, сноубордисти, туристи понякога магар, че са най- рядко туристи. Но в общи линии, в повечето случаи тогава, когато има жертви става дума за предизвикана лавина от човек. Най-важно е да знаем, че планината и утре ще си е там и връщането никога не е лош вариант. Ако усетим, че нещо в условията не е такова, каквото трябва да бъде или каквото ни се иска... Ами, по-добре да се върнем и утре пак да отидем", обясни Нешев.

Емил Нешев съветва още да следим за спонтанните лавини такива, които не са предизвикани от хората, сляганията на снега и поставените знаци.

"В повечето планини в България има табели, които предупреждават за лавинна опасност. Те са жълто-черни на квадрати, на които пише "Внимание лавинна опасност!" Има и варианти на такива табели с човешка длан, имитираща знака "стоп", допълни директорът. 

Рискът от лавини в момента е голям, предупреди още той, затова е важно преди да отидат хората в палнината да преценят собствените си способности, както и дали групата е подходяща.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня и на страницата ни във Фейсбук