Мощен антициклон властва почти над цяла Европа. В котловинните полета на Западна и Югозападна България се създадоха условия за инверсии с ниска слоеста облачност и мъгли. Затова София не беше България - в столицата бе студено и мрачно, докато почти над цялата останала част от странат бе предимно слънчево и доста топло, с температури до 10, 12 градуса

Този характер на времето ще се запази до края на януари, възможно е и в първите дни на февруари.

Условията за ниска облачност и гъсти мъгли в котловинните полета на Западна България ще се променят и е вероятно в следващите дни да видим повече слънце и по-малко мрачно време и в района на София.

Тази вечер и в петък на отделни места в страната са възможни слаби валежи - днес над крайните западни райони, а в петък и по Черноморието, но валежите ще бъдат пренебрежими.

Температурите остават доста по-високи от обичайните за последната дестедневка на януари до 10, дори 12 градуса в низините на страната.

При тази синоптина ситуация сериозна промяна и динамика на атмосферните процеси в района на Балканите не се очаква.

Преносът над Европа е от запад на изток и това обуславя и по-топлото време в източните и югоизточни райони на континента.

Студът се е разположил над Северна Америка - Канада и голяма част от САЩ. Ето защо и инагурацията на Тръмп бе на закрито в Конгерса, а не пред него.

В някои от северните американски щати температурите паднаха до минус 30 градуса. След затопляне в следващите дни, в края на месеца и началото на феврурари отново силно ледено нахлуване ще споходи САЩ и отново ще видим температури от минус 20, минус 30 градуса там. Поне така твърдят сега синоптичните модели.

Обикновено се случва точна така, ако в Северна Америка е много студено, в Европа е по-топло.

Доста студ има източно от Москва, по границата с Урал, където температурите са под минус 30, дори под минус 40 градуса, но този студ няма път към Европейска Русия, още по-малко към Европа. Той стои заключен далеч на изток. Това обуславя и по-мекото време над Източна Европа.

Студът, който нахлува от Канада към източните райони на САЩ, когато стигне да атлантическото крайбрежие, участва в образуването на центрове на ниско налягане и дава началото на мощни атлантически циклони. Те, преминавайки през Северния Атлантик, удрят Европа и носят по-топли океански въздушни маси. Така времето на Стария континент е по-меко.

За момента и средиземноморският център на ниско налягане не е много активен и макар да има циклон над Централното Средиземноморие, заради високото налягане, той не оказва голямо влияние над Балканите.

Мек ще се окаже първият месец от новата 2025 година. Оставаме с надеждата за още валежи през феврурари и то от сняг, по възможност, за да се подобри водният баланс.