На 84-годишна възраст почина Сатурн – алигаторът, роден в Мисисипи, преживял Втората световна война в Берлин и впоследствие прекарал по-голямата част от живота си в Русия. От Московския зоопарк съобщиха, че Сатурн е починал от старост вчера, а с него „без ни най-малко преувеличение” си отива цяла една ера. „Той е видял много от нас още като деца”, казват в съобщението си от зоопарка и допълват, че се надяват „да не са го разочаровали”.
Сатурн е американски алигатор, роден в Мисисипи – през 1936 е заловен и изпратен в зоопарка в Берлин. През Втората световна война зоопаркът обаче се превръща в бойно поле, а по време на Битката за Берлин се съобщава, че е било трудно да откриеш дори една оцеляла сграда в района. Първите бомби падат върху зоологическата градина през 1941-а, но най-унищожителната бомбардировка идва през 1943, когато в нощта на 22 срещу 23 ноември върху него се изсипват над 1000 запалителни бомби.
За по-малко от 15 минути 30% от цялата му популация е избита, а до края на войната оцеляват едва 96 от общо 16 хил. животни. Директен удар понася и сградата с аквариума, която е напълно разрушена. На сутринта свидетели разказват, че по улицата се виждали трупове на крокодили – убити или от бомбардировките и пожарите, или от зимния студ.
Следите на Сатурн се губят в тази нощ. През 1946-а районът на зоопарка в Берлин вече е под западна юрисдикция, а британски военни откриват алигатора. И до днес остава загадка как Сатурн е оцелял три години в опустошения Берлин. Впоследствие алигаторът е откаран в Лайпциг, тогава част от съветската окупационна зона, и е предаден на руснаците. Същата година Червената армия го транспортира до Московския зоопарк, където Сатурн прекарва следващите 74 години.
Алигаторът е атракция от самото начало, тъй като до този момент в парка е имало само крокодили. Заради германското му минало, в първите години е наричан Хитлер, но впоследствие е кръстен Сатурн. Погрешни слухове твърдят, че алигаторът е бил личен домашен любимец на Хитлер, но в действителност преди бомбардировките никога не е напускал зоопарка. Въпреки това се съобщава, че Хитлер обичал да посещава парка и в частност – алигатора, така че Сатурн най-вероятно се е срещал с него.
През 50-те САЩ подаряват на СССР и женски алигатор, наречен Шипка. Въпреки че двамата със Сатурн така и не създават поколение, се сближили дотолкова, че след смъртта на Шипка, Сатурн отказвал да яде в продължение на дълъг период от време.
По време на престоя си в Москва Сатурн отново избягва смъртта на няколко пъти. През 80-те голям бетонен къс пада върху аквариума му, но алигаторът успява да се скрие навреме. По-късно пиян турист го уцелва с камък по главата в опит да го събуди, а след това ветеринарите месеци наред се борят за живота на Сатурн. След години отново е ранен от туристи, които пак го замервали – този път със стъклени бутилки.
Пазачът му в зоопарка го описва като кротък, въпреки че при раздразнение бил в състояние да счупи със зъбите си дори стоманени и бетонни парчета. През 1993-а, след рухването на Съветския съюз край зоопарка минала дълга колона от танкове, а пазачът разказва, че Сатурн изревал, тъй като вибрациите вероятно му напомнили на Битката за Берлин.
„Той дойде при нас след победата и отпразнува с нас 75-ата годишнина от същата тази победа”, съобщиха от Московския зоопарк по повод смъртта на алигатора. „За нас Сатурн беше цяла една ера без ни най-малко преувеличение. Виждал е много от нас за пръв път като деца. Надяваме се да не сме го разочаровали.”
Вчера утром наш миссисипский аллигатор Сатурн умер от старости. Ему было около 84 лет – крайне почтенный возраст. Московскому зоопарку выпала честь содержать Сатурна 74 года. Он видел многих из нас детьми. Надеемся, что мы его не разочаровали. pic.twitter.com/UigsB8xwBv
— Московский Зоопарк (@moscowzoo) May 23, 2020