На 83 години почина турският проповедник Фетхулах Гюлен. Той беше определян от турските власти като организатор на опита за преврат през 2016 г. От 1999 г. той живееше в САЩ, където избяга от преследване от страна на Реджеп Ердоган. Кой е той и какво означава за Анкара смъртта му?

„Ходжаефенди“

Познат сред своите поддръжници като Ходжаефенди или „уважаван учител“, Гюлен е роден през 1941 г. в село в източната турска провинция Ерзурум. Син на имам, той изучава Корана от ранна детска възраст.

През 1959 г. Гюлен е назначен за имам на джамия в северозападния град Одрин, а през 60-те години на миналия век започва да се изявява като проповедник в западната провинция Измир, където създава студентски общежития и ходи да проповядва в чайните.

Тези студентски общежития поставят началото на неформална мрежа, която през следващите десетилетия се разпространява в образованието, бизнеса, медиите и държавните институции, осигурявайки на поддръжниците му широко влияние. Това влияние се простира и отвъд границите на Турция в тюркските републики на Централна Азия, Балканите, Африка и Запада чрез мрежа от училища.

От приятел до враг

Първоначално Фетхуллах Гюлен е близък до Реджеп Ердоган.  През 2013 г. наяве излизат скандални факти за корупция на високопоставени приближени на президента. Смята се, че прокурори и полицаи от движението „Хизмет“ на Гюлен стоят зад разследванията. Година по-късно следва и заповед за арест на проповедника. През 2016 г. движението му е обявено за терористична група.

Getty Images

Скоро след преврата същата година Ердоган определи мрежата на Гюлен като предатели и „като рак“, като се зарече да ги изкорени, където и да се намират. Стотици училища, компании, медии и асоциации, свързани с него, бяха затворени, а активите им - конфискувани. Гюлен осъди опита за преврат „по най-категоричен начин“ и отрече да е замесен.

При репресиите след неуспешния пуч бяха арестувани най-малко 77 000 души, а 150 000 държавни служители, включително учители, съдии и войници, бяха отстранени от работа при извънредно положение.

Предприятия и медии, смятани за свързани с Гюлен, бяха иззети от държавата или закрити.

Getty Images

Гюлен се превърна в изолирана фигура в Турция, порицаван от поддръжниците на Ердоган и отбягван от опозицията, която смяташе, че мрежата му е заговорничила в продължение на десетилетия, за да подкопае светските основи на републиката. Анкара дълго време се опитваше да го екстрадира от Съединените щати, но без успех.

В интервю за Ройтерс през 2017 г. Гюлен заяви, че не планира да бяга от САЩ, за да избегне екстрадиция. Дори тогава той изглеждаше слаб, ходеше с премятане и държеше дългогодишния си лекар близо до себе си, посочват от агенцията.

Дарик