По тема номер 18 ще пишат интерпретативно съчинение или есе днес 48 582 зрелостници, които са подали заявления за явяването на първия задължителен държавен зрелостен изпит по български език и литература /БЕЛ/ в 12-и клас. Темата е за 41-ия въпрос от теста на матурата по БЕЛ.

Изпитният вариант беше генериран тази сутрин в Министерството на образованието и науката от 11 718 750 възможни комбинации, а журналист, определен с жребий, изтегли темата.

„До момента този тест не съществува и той се генерира, след като се натисне клавиш на компютъра“, обясни заместник-министърът на образованието и науката Петър Николов. Той пожела успех на всички ученици и изрази надежда, че "по-малко ще преписват" на изпита.

Матурата по БЕЛ започва в 9.00 часа. Изпитът ще се състои в 5162 зали на 722 училища в страната при спазването на противоепидемичните мерки и с осигурено видеонаблюдение. Учениците ще бъдат допуснати в училищата със защитни маски или с предпазни шлемове, но без да се струпват на входовете на училищните сгради и при спазването на дистанция до 1,5 метра.

Всички ученици ще преминат последователно през проверка на документа за самоличност /лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС/ и на служебната бележка за допускане на държавния зрелостен изпит, през меренето на температурата и дезинфекцията на ръцете.

В изпитните зали зрелостниците ще влизат с поставени предпазни маски или с шлемове, а по желание - може и с ръкавици. По време на изпита учениците ще може да махат маските си, ако желаят. В стандартната класна стая, която е с три големи прозорци, ще има до 10 зрелостници на изпита по БЕЛ. Квесторите също ще са с предпазни средства и се предвижда да са по един в изпитна зала.

Матурата по БЕЛ е разделена на три модула, първите два са с продължителност от по 60 минути, а третият е 120. Заради това, че в не всички училища са изучавани по време на дистанционното обучение, произведенията „Тютюн“ на Димитър Димов, „Железният светилник“ на Талев и лириката на Вапцаров няма да са включени тази година в изпитния материал.

Тестът, който се генерира сега, е засекретен с парола, с различни модули е и те се изпращат в различни часове в училищата, обясни Евгения Костадинова. Тя каза, че тестът ще бъде изтеглен от служебен сайт в училищата, след това те ще получават паролата, ще разсекретят теста и ще го размножат според броя на явилите се зрелостници. Първият модул е 60 минути, след което зрелостниците ще запечатат работата си по този модул и ще продължат да работят по другите два модула, обясни Костадинова. Тя заяви, че преписването е намаляло, след като бяха въведени три модула на държавния зрелостен изпит по БЕЛ.

Училищата са подготвени за държавния зрелостен изпит по БЕЛ, МОН полага много големи усилия по време на цялата криза с коронавируса, а за днешния изпит е осигурена дистанция между учениците, каза заместник-министър Петър Николов. Той увери, че са осигурени и всички предпазни средства, маските са задължителни, залите са почистени, а влизащите и излизащите ученици ще се движат през различни входове на училищата. Близо 23 000 са квесторите за всичките изпити от тази сесия на държавните зрелостни изпити, съобщи Николов.

Има 18 зрелостници в цялата страна, които сега в карантина, но те няма да се явяват на тази изпитна сесия на матурите, а ще участват в сесията на 27 и 28 август, съобщи Евгения Костадинова - директор на Дирекцията "Съдържание на предучилищното и училищното съдържание" в МОН. По думите й, явяването на втората сесия на матурите от тези зрелостници няма да попречи на кандидатстването им във висшите училища. Сред тези 18 души има зрелостници от сегашния випуск, но има и такива, които не са положили зрелостните си изпити в предходните години, но са искали да го направят в настоящата сесия.

„В случай, че по време на изпита се установи ученик с внезапно проявени симптоми на остри респираторни болести и повишена температура, същият следва да бъде изведен от стаята и изолиран в друга, където по преценка на медицинския специалист в училището и в зависимост от тежестта на клиничните симптоми провеждането на изпита може да приключи”, посочва главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в писмо до МОН.

При този сценарий родителите трябва да бъдат уведомени, за да осигурят извозването му със самостоятелен транспорт и да организират консултация с личния лекар на ученика. Ако здравословното му състояние е тежко, директорът на училището трябва да се свърже с Центъра за спешна медицинска помощ и да уведоми родителите.

Доц. Кунчев предупреждава обаче, че заради важността на тези изпити е възможна проява на клинични симптоми, провокирани от емоционално напрежение. „Не на последно място следва да се отчете фактът, че в настоящия сезон се обострят алергичните състояния, чиято клинична проява силно наподобява тази на остри респираторни болести“, се казва още в писмото. Тези препоръки ще важат и за предстоящото национално външно оценяване в седми клас в средата на юни.

Резултатите от ДЗИ трябва да бъдат обявени до 15 юни, а дипломите за завършено средно образование ще се връчат до 26 юни.