Пловдивчани генерират най-много смет, в сравнение с жителите на останалите големи областни градове в България. Това става ясно от дебата за новата Наредба за определяне на такса битови отпадъци /ТБО/. Според официалните данни всеки жител на Пловдив изхвърля 527 кг. боклук годишно, във Варна – с близо 40 кг. по-малко, в София - 476 кг., а в Бургас 343 кг. Разликата между пловдивчани и бургазлии е фрапантна – в морския град всеки жител генерира 184 кг. боклук по-малко, в сравнение с пловдивчани.
На база тези данни пловдивчани се облагат и с най-високата такса за битови отпадъци (ТБО). Собствениците на един апартамент от 100 кв.м. в Пловдив плащат близо 20% повече от тези във Варна и 40% повече от тези в Бургас. Статистиката на Института по пазарна икономика коментира Александър Константинов – бивш заместник-кмет на Пловдив.
От 2017 г. до 2024 г. разходите за извозване на отпадъците в бюджета на Пловдив са се увеличили с над 20 млн. лв. ( от 31 млн.лв – на 53 млн.лв. ). Заложените в бюджета средства за тази година са над 5 млн. повече в сравнение с миналата, като в същото време Пловдив е на последно място по рециклиране на битовите отпадъци в сравнение с другите големи градове, въпреки че има Екологичен завод в Шишманци.
Сметките показват, че един тон битови отпадъци на Пловдив струват 366 лв./тон, като средното за страната е 145 лв./тон.
Трябва да е ясно колко струва чистотата на всеки квадратен метър в 6-те района на града, колко струва един тон/км. извозен отпадък до сметището, колко струва почистването на снега, който така и липсва в Пловдив и още много конкретни данни. Общинските съветници трябва да поискат тези анализи преди да приемат План сметката за ТБО, коментира още Александър Константинов.
Още по темата
- Пловдивските рокери отново зарадваха децата от социални домове, рев на мотори огласи града
- Концерти и изпълнения на открито в Пловдив за Коледа и Нова година
- Духът на просвещението в технологичния свят - мост между вечните ценности и иновациите на бъдещето
- Движението по Бетонния мост в Пловдив е възстановено след шестмесечна реконструкция