Безрезултатно премина и седмото пленарно заседание, при което народните представители се опитаха да изберат председател на 51-ото Народно събрание (НС). Два гласа не достигнаха на доайена на парламента Силви Кирилов от “Има такъв народ” (ИТН), за да седне на шефкото кресло и парламентът най-сетне да проработи.
Вместо това, депутатите се караха помежду си, опрекваха се кой в чий скут седи, за какъв затвор е и кой кум чакали, за да даде указания. Стигна се дори до бой в кулоарите на парламента, при който депутатът от “Продължаваме промяната - Демократична България (ПП-ДБ) Манол Пейков бил ударен от Славчо Крумов от „Възраждане“.
Нападна ме някой от “Възраждане”
По време на заседанието, освен в пленарната зала, напрежение имаше и в кулоарите. В главните роли бяха народните представители Манол Пейков и Славчо Крумов. Депутатът от ПП-ДБ смята, че атаката срещу него е била провокирана от случващото се в зала.
“Нещо се е фрустрирал от това, което се случва в зала, провокирало го е. Той ме нападна, аз му казах да престане. Блъсна ме и разля нещо върху мен”, каза Пейков.
Интересното обаче бе, че народният представител от ПП-ДБ не знаеше името на депутата, който го е блъснал, но уточни, че е “един с прозрачен поглед” и по принцип бил “измежду по-агресивните”.
“Изглежда леко дрогиран”, добави той.
Пейков призна, че е нарекъл “смотльо” колегата си от партията на Костадинов, но се аргументира с това, че “каквото почукало, такова се обадило”.
Това не е първият път на физически сблъсък между Пейков и депутати от “Възраждане”.
Фашисти, чуждестранен агент, женски затвор и още...
В пленарната зала също имаше размяна реплики, не много по-различни от предходните дни. Основните участници бяха ИТН, ПП-ДБ, “Възраждане” и БСП.
Заседанието започна с почивка. Минути, след като започнаха работата, БСП настоя за пауза, за да има консултации между партиите. Кавгата се разпали, след като председателстващият заседанието Силви Кирилов, който е и кандидат на ИТН да титуляр на поста, отказа да свика председателски съвет. Най-възрастният депутат се аргументира с това, че НС нямал приет правилник и затова не свикал лидерите, но склони да се съберат на "консултация".
На фокус отново бе депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков и народните представители от “Възраждане”. Божанков нарече колегите си от партията на Костадинов “фашисти”, а те му отвърнаха, че бил “чуждестранен агент“. Костадин Костадинов даже “изпрати” Божанков в женския затвор в Сливен, защото „там му било мястото“.
Снимки: Явор Божанков и Костадин Костадинов/ БТА
Тошко Йорданов пък нарече “Да, България” “трагедия” заради решението им да не гласуват на балотажа в сряда.
След дебата, прераснал в словесни атаки, имаше още една почика.
На косъм от шефското кресло на НС
Имаше дежавю при избора на председател на Народното събрание (НС). Същите кандидати бяха издигнати - ГЕРБ отново предложи Рая Назарян, “Възраждане” - Петър Петров, ИТН не отстъпиха от кандидата си Силви Кирилов, а след невъзможността да се постигне съгласие около единна кандидатура, БСП отново номинира Наталия Киселова.
След поредната почивка лидерът на “ДПС-Ново начало” Делян Пеевски обяви пред журналистите, че формацията му ще предложи още една „докато кацнел кума“, защото по думите му останалите депутати го чакали, за да им каже какво да правят, тъй като не могли да се разберат.
Пеевски не конкретизира кого има предвид, но на журналистически въпрос дали „кумът“ е президентът Румен Радев, отговори: „Вижте кой каца днес“. От президентството потвърдиха за Дарик, че държавният глава днес се връща от посещението си в Азия.
Балотажът за трети път беше между Назарян и Кирилов. По време на гласуването имаше обрати. “Демократична България” (ДБ) обяви, че еднократно ще подкрепи кандидатурата на Силви Кирилов. Така на практика изглеждаше, че най-накрая парламентът ще има избран председател, но уви, това не се случи.
След първото гласуване номинираният от партията на Слави Трифонов получи 118 гласа, а Назарян 69. За да има избран шеф на НС бяха необходими 120 гласа, защото 238 депутати участваха в гласуването.
Снимка: БТА
Последва прегласуване по-искане на ИТН, но и то завърши с неуспех - 117 гласа в подкрепа на Кирилов. Двама депутати от ПП-ДБ гласуваха “против”, а един се въздържа. Резултатът за Назарян беше същият.
След гласуването се стигна и до раздор в „Продължаваме промяната“. Партията изключи Даниел Лорер и поиска оставката на Явор Божанков (бел. ред. депутатите, които не подкрепиха Кирилов).