Още преди зимата да достигне разгара си, инцидентите с лавини у нас започнаха. Опитният планински водач Николай Павлов разказа за поведението на планината - тя сама дава знаци какво е състоянието ѝ и какви неща би следвало да не правим.

"Един метър снеговалеж за много кратко време - това е един много червен сигнал. Изключено е на такива условия да отиде да правите някакви неща, които са свързани с преминаване на лавиноопасен терен. Обилният снеговалеж е червен сигнал - над 20 см за 24 часа се счита за обилен снеговалеж. Следващият важен сигнал е силният вятър. Дори и да няма снеговалеж е фактор за образуване на лавини тип "снежна дъска", създава опасност дори и в хубавите, слънчеви дни. Другият важен знак е рязкото затопляне. Има и едно нещо, което се казва напукване на склона. Това е, когато ходите и снегът се разпуква под ската. Снегът се сляга и се чува едно особено прискърцване. Това е още един сигнал", обясни той. 

дарикЛюбовта на Павлов към планината се заражда в зората на 90-те години. Тогава се качва на сноуборд - влюбва се първо в зимната, а след това и в лятната планина. Стига дори до Хималаите. 

"Хималаите - една необятна планина, която освен красотата на природата има много интересен бит и култура на местните хора. Религиите, които са там, начина на мислене на хората, които живеят там, са доста по-различни от мисленето на един западен човек като философия, поглед над живота и радости, които имат. Тези хора са щастливи, че могат да видят изгрева, имат какво да ядат и къде да живеят. Душите са им много добри и отворени към хората. Винаги са готови да помогнат на даден човек, независимо дали говорят езика или не. Това е една безвъзмездна любов към живота и околното и това да научат нещо повече от всеки следващ ден, разказа още той. 

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.