Недофинансирането на бюджета за 2025 г. в много сектори и за много институции е в основата на напрежението и протестите в последните дни. Това коментира в предаването “Денят на Дарик” президентът на КНСБ Пламен Димитров. Според него, когато се правят стъпки в политическата надпревара, за да се заемат позиции сред избирателите, трябва да се вземе предвид, че другите групи ще реагират по някакъв начин. По думите му до ескалация на напрежението и протестите се е стигнало след решението да се увеличат заплатите в сектор “Сигурност”.
“Предупреждавахме за едни 200 млн., че трябва да бъдат заложени в бюджета, дали през различни механизми в Министерството на финансите, дали чрез отделни институции. Опитът да се икономисат едни 200 млн. на фона на 100 млрд. бюджет беше грешка и то се вижда в момента. Недофинансиране на градския транспорт - тук общината носи отговорност и тя не направи необходимото за 15-процентно увеличение на заплатите за четирите дружества на градския транспорт в София. Властта не направи необходимото да финансира няколко сектора докрай. Като даде от друга страна огромни средства в сектор “Сигурност”, което допълнително катализира хората. “Защо на тях 50%, а на мен 5% или нищо” - такава е логиката и затова са такива реакциите”, коментира Димитров.
Според президента на КНСБ има сектори, които през последните години са изоставени.
“6-7 години в националните обществени медии почти нищо не се даваше за заплати, БНТ почти нищо, радиото преди 2 години с протест получи нещо, БТА малко, но заплатите са доста смешни и вчера и те излязоха на улицата да протестират”.
Димитров заяви, че доверието в медиите като цяло е доста високо, за разлика от социалните мрежи, което говори за достоверността на информацията. Битката с фалшивите новини и дезинформацията е ключова, за да се запази демокрацията и не става дума само за пари, отбеляза Димитров.
“В агенциите към Министерството на земеделието, които оперират с всички земеделски стопани, служителите са със смешни заплати от 1600-1700 лв, Агенцията за борба с градушките традиционно е проблемна и с ниски заплати. Държавен фонд “Земеделие”, който оперира с няколко милиарда към земеделските производители, заплатите са неадекватно ниски”, отбеляза Пламен Димитров.
По думите му училищното и детското здравеопазване също са “разкрачени”.
“Апелът към Министерството на финансите е час по скоро да види тези конфликтни точки и да предприеме актуализация на бюджета”.
Според председателя на КНСБ това няма да повлияе негативно върху заложения 3 % дефицит, изискуем като условие за влизането на България в еврозоната.
Гледайте цялото интервю във видеото.
