Могат ли българските деца да бъдат бъдещите лидери на световната бизнес сцена?

„Вярвам, че талантът на децата е равномерно пръснат по целия свят. Той не познава граници, раси, възраст… В България се раждат точно толкова талантливи деца, колкото навсякъде по света. Наше задължение е да им дадем възможност да се докоснат до всички нови и модерни неща, до информацията и програмите, които има в развитите държави и да им дадем шанс да разгърнат своя потенциал. Оттам нататък всичко ще е в техни ръце. За съжаление, в нашето общество далеч не всички деца имат достъп до качествено образование, до качествена информация“, каза в ефира на Дарик, Петър Митев. Той е съосновател на световно признатата  българска софтуерна компания „Chaos Group“, отличена с награди "Оскар" и „Еми“ за визуални ефекти. Разработеният от нея софтуерен продукт за фотореалистични визуализации е използван в над 160 филма, сред тях и най-касовите продукции като „Аватар“, „Игра на тронове“, „Последният самурай“…

Истинско предизвикателство не е холивудския звезден прах, а посвещаването на мащабна благородна задача. И вместо от столицата, градежът ще започне първо от Бургас. Само след няколко месеца в областния център успешният предприемач ще разкрие първата школа по роботика за деца до 12-годишна възраст. Зад нея е голямата цел на основната от Петър Митев фондация „Big Orange Foundation“.  А тя е: „Предоставяне на възможност на всяко дете в България да се докосне до качествена образователна програма, чрез извънкласни занимания. В школите те ще могат да видят адекватна материя, информация, работа. Идеята е да свържем образованието с работата и понеже идвам от сферата на частния бизнес, искам нещата да са по-практични“.

Образованието не трябва да бъде самоцел. То трябва да допринася за самите хора – принцип, който ще положи основите на бъдещи успешни личности от образователен процес в действие.

Проектът на Петър Митев е с широк хоризонт. И динамично ще се развива в годините. Първите „плодове“ от него ще бъдат видени с резултатите от школите. За начало извънкласното обучение ще се провежда през уикендите в Центъра за модерно изкуство „Библиотека“ в Бургас.

Всичко започва с игра, която чрез забавление, ще води до знания. „Започваме от роботиката, но идеята е да дадем пълната гама с възможности за децата, за да разгънат своя талант. Оттам- нататък ще добавяме и образование в сферата на изкуствата, на хуманитарните науки и т.н.“, сподели Петър Митев.

Децата няма да бъдат приемани по критерий високи постижения в клас, напротив. Селекция все пак има, както и стипендии, осигурени от „Big Orange Foundation“,  за всеки един възпитаник на школата. Така родителите да бъдат освободени от такси.

За създаването на нов организъм, с качествени резултати в образованието и за преливането на знанията и опита от световния бизнес в регионалните институции, чуйте повече от Петър Митев в звуковия файл: