Броени дни остават до края на 2022 г. Световната икономика обаче все повече се задъхва, на фона на високата инфлация, все по-високите лихви по кредитите и прекъсванията във веригите на доставки.
Евентуалното навлизане на икономиката в рецесия ще увеличи безработицата и ще намали покупателната способност на домакинствата.
Ето защо е особено важно отрано да помислим за финансите си, за да не сме изненадани след няколко месеца от настъпилите промени.
4 непопулярни милионерски правила за парите
От Darik Business Review представят най-честите грешки, които правим с парите си. Ако виждате в някои от тях и ваши действия, то постарайте се да ги коригирате:
Харчите повече, отколкото печелите
Голяма част от нас живеят от заплата до заплата. Разбира се, има и трудни месеца - най-вече заради непредвидени разходи, но все по-често българите потребяват повече, отколкото могат да си позволят.
Тук не става въпрос само за потребителски кредити и лизинги, а и покупки през кредитни карти и бързи кредити. Тези пари ще трябва да се връщат, а лихвите от над 20% при кредитните карти след гратисния период и над 40% при бързите кредити ще натежат в следващите месеци.
Колко пари ни трябват, за да се пенсионираме в Хавай?
Не спестявате
Експертите по лични финанси препоръчват да заделяме поне 10% от доходите си. Това трябва да правим веднага, след като получим заплатата си. Или както се казва – да платим първо на себе си и след това на всички останали.
Не инвестирате
Ниските доходи, както и липсата на инвестиционна култура, дават отражение и по този показател. Разликата между богатите хора е именно тук. Бедните домакинства се стремят да спестяват, докато заможните – да инвестират.
Днес можете да започнете да инвестирате със 100-200 лева месечно. Важното е да го правите регулярно и да оставите парите да работят за вас колкото се може по-дълго.
Три важни съвета за инвестиращите в злато от Макс Баклаян
Нямате фонд за спешни случаи
Знаете ли, че в банковата система, по данни към 30 юни, у нас има над 5 млн. депозита за под 1 000 лв., както и други близо милион за суми между 1 000 и 2 500 лв.? При тях обаче средната спестена сума възлиза на едва 406 лева.
Или иначе казано, голяма част от сънародниците ни нямат готовност да преминат през финансови проблеми и трудности, както и да покрият евентуално оставане без работа или необходимост от спешен ремонт.
Нямате финансов план и/или месечен бюджет
Над 90% от българите не планират бюджета на домакинството си. Това, както и ниските доходи, са причините за привършването на парите поне седмица преди следващата заплата.
Милиардер оглави проект за износ на слънчева енергия на стойност 20 млрд. долара
Един добре изготвен финансов план би ни посочил кой кредит можем да погасим по-рано (бел. ред. този с най-високата лихва), колко и в какво можем да инвестираме и откъде да спестим, за да „вържем“ бюджета.
Всяко семейство е различно, но добре би било 50% от доходите да се насочват към битови и други нужди (дом, кола, здравеопазване), 30% за забавления (почивки, срещи), а 20 на сто да пестим.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм