„Разширяването на ЕС следва да се базира на ясни принципи, като се отчитат собствените заслуги на всяка страна в процеса на интеграция. Спазването на този принцип е гаранция за запазване на стабилността и сигурността в Европа“. Това заяви президентът Румен Радев на среща с комисаря по политиката на разширяване и съседство на Европейския съюз Оливер Вархеи, който е на работно посещение у нас, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
„Европейската интеграция на Западните Балкани няма алтернатива и напредъкът на страните от региона не бива да изпада от фокуса на европейските институции“, посочи Румен Радев.
Държавният глава изрази признателност за ползотворния диалог и усилията, положени от комисар Вархеи, за развитие на процеса на европейска интеграция. Румен Радев и Оливер Вархеи обсъдиха перспективите пред процеса на разширяване, както на Западните Балкани, така и на Украйна, Молдова и Грузия. Отбелязвайки различията в геополитическия контекст, в който се намират отделните страни кандидатки, двамата изтъкнаха, че присъединяването към ЕС на всяка държава се основава на собствени заслуги въз основа на изпълнението на ясни и недвусмислени критерии и условия, които са добре известни на всички страни.
Президентът Румен Радев изрази очакване след края на предизборната кампания в Република Северна Македония и провеждането на изборите там политическата обстановка в югозападната ни съседка да даде възможност за пълно изпълнение на европейското решение от юли 2022 г., което е незаобиколим елемент по пътя на Скопие към ЕС. Изказвания на водещи политически фигури в РСМ, направени по време на кампанията с провокативен характер, не спомагат за укрепване на диалога между двете ни страни, каза българският държавен глава. Румен Радев допълни, че добросъседството е основен аспект в процеса на разширяване и подчерта готовността на страната ни независимо от негативните послания от Скопие да поднови усилията за конструктивно двустранно сътрудничество.
Президентът Радев и комисар Вархеи обсъдиха и дискутираните възможности за бъдеща реформа на ЕС, включително промени на механизмите за взимане на решения в Съвета на ЕС. Българският държавен глава заяви, че по темата за разширяването страната ни категорично подкрепя запазването на принципа на единодушие.