Детското отделение на МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца има опасност да остане без педиатри и медицински сестри след 15 август, съобщи днес на работна среща в Областна администрация изпълнителният директор на болницата д-р Кети Ценова.

Д-р Ценова запозна акционерите с финанссовото състояние на лечебното заведение и заяви, че в деловодството е депозирана докладна записка, в която се казва, че в 5-ма от лекарите и няколко сестри ще излязат в отпуск. Броят на неизползваните ваканционни дни надвишава 700.Още през миналата година проверка на Инспекцията по труда е завършила с  глоба заради превишени часове работа на медиците в отделението.


Като основен проблем за напускане на педиатрите е ниското възнаграждение, което лекарите получават. Според д-р Бисер Тодоров, който изрази и мнението и на Лекарския съюз в града: "На заплата 1430 лв.,каквато получават лекарите в Детско отделение на МБАЛ Враца, ще се изсмее всяка касиерка от хранителна верига."

Той сподели, че за квалифицирания труд на педиатрите стоят над 28 години обучение, а агонията във Врачанската болница продължава повече от 5 години. 

Друг проблем е оказва и невъзможността лекари и сестри да ползват платения си годишен отпуск, поради това, че няма желаещи да ги заместят." Ние сме свободни хора и имаме нужда от почивка.Искаме корекция на работните заплати, която отговаря на квалификацията ни, бе категоричен д-р Б.Тодоровв  в искането си пред Обл.управител. Н.Донкинска и д-р К.Ценова.

Областният управител на Враца укроти страстите, като поиска да се дадат конструктивни предложения за излизане от кризата. Донкинска заяви, че детското отделение не бива да бъде затворено, то е от съществено значение за цялата област, тъй като именно във врачанската болница биват изпращани деца в по-тежко състояния от други лечебни заведения в общините.

Сред предложенията, които бяха дадени на днешната среща, бяха : лекарите, работещи там, да бъдат заместени от свои колеги. Масово предложените доктори  отказват да го направят, тъй като на практика трябва да работят повече за същото заплащане, което дори към момента не оправдава труда им.
„Субсидията от Министерството на здравеопазването е недостатъчна и не покрива дори работните заплати“, подчерта д-р Кети Ценова. Тя поясни, че за година задълженията на лечебното заведение от малко над 18 млн. лв. са се стопили до близо 17, като няма запори и неизплатени заплати. Над 2 млн. лв. пък се дължат за неизползвани и неизплатени отпуски на работещите.

Само в Община Враца 10 хиляди деца се ползват от работата на педиатрите  към МБАЛ "Хр.Ботев", а в областта са два пъти по-толкова.  Необходимо е да има национална  политика и стратегия, за да не се допуска несъответствие при заплащането на лекарския труд, това коментира зам.-кмет П.Долапчиева по време на срещата.

Друг проблем повдигна кметът на Община Мездра Иван Аспарухов: "Ние сме съгласни да ви помогнем, само не искайте пари от нас, а ни дайте капиталово участие." Според него не бива да се търси печалба от болниците като търговски дружества. "От кого да искаме печалба?! От хората, които се лекуват?", коментира Аспарухов . 

Директорът на ЦСМП-Враца - педиатърът д-р Галина Лещарска, се обяви срещу решението от другата седмица отделението да спре да работи и поиска от Директор Кети Ценова  конкретни телефони на лечебни заведения и координация с тях, за да може да се да се транспортират деца с единствената  Реанимационна линейка, с която Спешния център разполага.  Областният управител допълни, че има уверение от МЗ, Болница"Пирогов" и още една болница в София да поемат врачански деца при нужда.

За да не се затвори педиатричното отделение, има предложение да се обедини  с неонатологичното. Проведени са разговори и с лекари от други населени места, които биха могли да поемат смени в отделението, което също  е дало отрицателен резултат.

 На финала на работната среща Областният управител Донкинска заяви, че ще настоява за среща следващата седмица с министъра на здравеопазването или друг представител на държавата, за да може бързо да се намери адекватно решение за ситуацията в педиатричното отделение и то да продължи да работи.

Педиатри  от детското отделение на Врачанската болница хвърлиха оставки