Първо официално посещение в Европа на новия сирийски лидер Ахмед ал-Шараа. В сряда вечер той бе приет в Елисейския дворец от френския президент Еманюел Макрон. На срещата между двамата се гледа като на важен тест за бъдещите отношения между Европа и Сирия след падането на режима на Башар ал-Асад. Но срещата е обект и на сериозни критики от десния край на политическия спектър, както с оглед на джихадисткото минало на Ал-Шараа, така и с неотдавнашни изблици на насилие срещу малцинства в страната, които поставят под съмнение способността и решимостта на сирийските власи да контролират положението.

Еманюел Макрон трябваше да поиска специално изключение от ООН, за да приеме в Елисейския дворец новия лидер на Сирия, който е все още под възбрана за пътуване. Френският президент, който е изключително активен в международен план, цели чрез това посещение да построи мостове към един от най-размирните райони на планетата в новосъздалата се обстановка след падането на Башар ал-Асад. Макрон е убеден, че ако Франция помогне за прехода към „свободна, стабилна, суверенна Сирия”, така ще подпомогне и регионалната стабилност, особено в Ливан, както и борбата срещу тероризма.

В същото време Елисейският дворец изрично подчерта, че не става дума за одобрение на новото ръководство, нито пък за затваряне на очите спрямо каквито и да е прояви на конфронтация и насилие. Силно безпокойство продължават да предизвикват неотдавнашните масови кланета на хиляди членове на алауитското малцинство от ислямски групировки смятани за близки до новите власти, както и изблици на междусектантско насилие срещу друзите.

Затова Макрон призова сирийския си гост „да направи всичко възможно, за да осигури защитата на всички сирийци без изключение, независимо от техния произход, религия, вяра или убеждения“ и да гарантира, че извършителите на насилията ще бъдат „преследвани и съдени“.

От своя страна сирийският ръководител подчерта, че сигурността на гражданите на страната е „първи приоритет“. И действително, сирийският президент има силен интерес да убеди в благонадеждността си западните лидери, тъй като залогът са международните санкции срещу страната му, изтощена след четиринадесет години гражданска война. Според ООН 90% от сирийците живеят под прага на бедността. Макрон подкрепя постепенното вдигане на санкциите, стига да има ясни сигнали за стабилизиране на страната. А сирийският му гост подчерта, че „няма оправдание“ санкциите „да бъдат запазени, защото те са (...) наложени днес на народа, а не на този, който го е избивал“.

Ал-Шара също потвърди за „непряки дискусии“ с Израел „чрез медиатори (...) за овладяване на настоящата ситуация“.

Въпреки всички тези уверения, френската десница, и най-вече крайната десница, остро разкритикува срещата. Почетната лидерка на Националния сбор Марин льо Пен сподели за своя “шок и ужас”, описвайки сирийския президент като „джихадист, минал през Ислямска държава“ и Ал Кайда“. А лидерът на Републиканската партия Лоран Вокез определи посещението на ал-Шараа като “сериозна грешка”.

Автор: Бони Теофилова