
Ученици от две професионални гимназии, включително младежи със слухови затруднения, се включиха в специализирано обучение, организирано от Центъра за развитие на човешките ресурси, посветено на кариерните възможности, които предлага програма „Еразъм+“. Инициативата съчета практически упражнения, съвети от експерти и личен подход към професионалното развитие на младите хора.
„Досега подобно събитие не е правено. Мисля, че именно децата с такива нужди имат необходимостта да се организират събития като днешното“, заяви Николай Спасов, директор на Центъра за развитие на човешките ресурси.
Той подчерта, че Еразъм+ и Европейският корпус за солидарност отварят хоризонти, които не бива да остават затворени за никого.
„Основните цели на събитието на първо място е да представят възможностите на програма „Еразъм+“, да се представи платформата Европас. Да се представят възможностите за кариерно развитие пред ученици. Това означава подготовка на автобиография, мотивационно писмо и интервю за работа и умения за управление на цялата кариера”, обясни Ирина Димитрова, международен консултант по организационно развитие.
Според нея, днешният пазар на труда изисква не просто технически знания, а набор от т.нар. „меки умения“, които се развиват още в ученическа възраст – адаптивност, справяне със стрес, лична мотивация.
„Пазарът на труда е изключително динамичен и в ученическите години се създават тези умения, които правят хората устойчиви по-нататък. Конкретните професионални умения, които се формират в училище, не са достатъчни, тъй като технологиите се променят, въвеждат се нови професии. Тези вътрешни качества ще помогнат на младежите по всякакъв начин“, допълни тя.
Разбиването на предразсъдъци също е част от мисията на събитието. Димитрова подчерта, че липсата на професионален опит не трябва да е пречка – напротив, младите хора често са предпочитани от работодателите именно заради своята гъвкавост и свежа перспектива.
„Една от заблудите е, че никой работодател няма да ги вземе, защото нямат достатъчно опит. Аз не съм съгласна с това. Много често работодателите търсят точно свежи, млади хора, без опит, но които са го придобили с мобилности в чужбина, с училищни проекти… Те просто не са уверени в себе си“, коментира тя.
Презентациите и практическите задачи показаха на учениците, че професионалният път може да има много посоки – и че смяната на посоката не е провал, а част от развитието.
„Когато и да започне планирането на кариерата, е подходящият момент. Много често човек стига до момент, в който повече не може да се развива или прегаря. Това не значи, че си прекъснал кариерата си – просто се обръщаш към други свои силни страни. Това е част от цялата ти кариера“, допълни Димитрова.
Един от основните акценти в събитието беше и автентичността – умението човек да бъде себе си дори в най-формалната ситуация като интервю за работа.
„Първият съвет е да бъдат истински – да не използват клишета и заучени фрази. Да подхождат с една саморефлексия – кой съм аз, какви са моите очаквания и какво наистина искам да правя“, посъветва участниците тя.
В обучението се включи и доц. Силвия Цветанска от Софийския университет, която говори за по-дълбоката роля на кариерното ориентиране – не само на личностно ниво, но и като фактор за по-здрава икономика.
„Когато един човек е попаднал на мястото си – на точното работно място, с най-подходящата за него професия – той помага на фирмата да постига целите си по-добре. И вредите за икономиката са по-малки. Икономистите в световен мащаб изчисляват тези загуби. Ако хората случайно попадат на работните си места – те не само няма да бъдат щастливи, но наистина ще вредят“, обясни тя.
Нейното послание към младежите беше ясно: не парите са най-важното в началото. Важното е да започнат с нещо, което ги вълнува и в което вярват.
„Първо да си помислят къде могат да работят като доброволци, да натрупат малко опит. После да си помислят какво наистина им е интересно. И чак последното нещо, което да гледат, е колко ще получават“, допълни Цветанска.
Чуйте целия материал в прикачения звуков файл.

Още по темата
- Премиера на първия ученически филм в България за видинската синагога
- Учениците от Клуба по фотография към СУ "Васил Кънчов" Враца откриват изложба за обновяване пешеходната зона на града
- В Математическата гимназия -Враца седмокласници се състезаваха с "хакерска атака" на училище
- Ученици от ППМГ Враца участваха в Международна конференция "Образование 4.0 "