Външните министрите на Армения и Азербайджан проведоха в събота първите си двустранни разговори след войната през 2020 г. за оспорвания регион Нагорни Карабах, казаха официални лица.
За това информира БГНЕС.
Преговорите, проведени в грузинската столица Тбилиси, се очакваше да надградят споразумението, постигнато от лидерите на кавказките страни с посредничеството на ЕС през май за бъдещ мирен договор.
Байдън отново нарече „геноцид“ събитията в Османската империя през 1915 г., разгневявайки Турция
Арменският външен министър Арарат Мирзоян и азербайджанският му колега Джейхун Байрамов "обсъдиха широк кръг въпроси, свързани с нормализирането на отношенията между двете страни", се казва в изявление на арменското МВнР.
Мирзоян "подчерта важността на политическото разрешаване на конфликта в Карабах за изграждането на траен мир в (Кавказкия) регион" и призова Баку да освободи арменски военнопленници.
Азербайджанският президент Илхам Алиев изрази в петък надежда, че "първата среща между министрите... ще доведе до резултат".
Азербайджан и Армения с взаимни обвинения в провокации
Атмосферата беше напрегната преди срещата, тъй като министерствата на отбраната на двете страни си размениха обвинения заради нощна престрелка на общата им граница.
Армения и Азербайджан водиха две войни през 2020 г. и през 90-те години на миналия век за Нагорни Карабах - населения с арменци регион в Азербайджан. Шест седмици боеве през есента на 2020 г. взеха повече от 6500 жертви и завършиха с постигнато с посредничеството на Русия споразумение за прекратяване на огъня. Съгласно споразумението Армения отстъпи части от територия, която контролираше от десетилетия, а Русия разположи около 2000 мироопазващи сили, за да наблюдават крехкото примирие.
Азербайджан освободи осем арменски военнопленници след посреднически усилия на Франция
Но след нахлуването си в Украйна на 24 февруари все по-изолираната Москва загуби статута си на основен посредник в конфликта. Оттогава Европейският съюз ръководи процеса на нормализиране между Армения и Азербайджан, който включва мирни преговори, делимитация на границите и повторно отваряне на транспортните връзки. Алиев и арменският премиер Никол Пашинян се срещнаха в Брюксел през април и май, а председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че следващата им среща е насрочена за юли или август.
Етническите арменски сепаратисти в Нагорни Карабах се отделиха от Азербайджан, когато Съветският съюз се разпадна през 1991 г. Последвалият конфликт през 90-те години взе около 30 000 жертви.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Николай Кръстев: „Грузинска мечта“ се опитва да заблуждава обществото, че са партията на мира
- Хиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
- След скандалните избори: Президентът на Грузия призова народа към масови протести
- Проевропейската опозиция в Грузия обяви, че изборите са били “откраднати“