Училището трябва да подготви днешните ученици за професии на бъдещето, които все още не съществуват, както и за новата глобална икономика. В това е убедена директорът на ОУ „Алеко Константинов“ в Пловдив Марияна Найденова. Тя работи в учебното заведение от 26 години и познава всичките му проблеми, успехи и предизвикателства.

ОУ Алеко Константинов е училище, ориентирано към ученика и най - вече към осигуряването на качествено образование в креативна среда, която да съчетава традициите и иновативните практики, дигиталните технологии и да насърчава учениците към знания и умения“, заяви в интервю за Дарик радио Найденова.

„Отново на училище с майсторски класове“: Родители участват във вълнуващ проект на ОУ „Алеко Константинов“

По думите й бъдещето на образователния процес е немислимо без сътрудничеството между родители, ученици и учители.

Това е ключ, който отваря всички врати“, подчерта още директорът. Именно успешната й дългогодишна практика в тази насока й дава увереност да работи в тази ниша.

Сътрудничеството между родителите, учениците и учителите е от ключово значение за бъдещето на образователния процес, според Найденова. Пример за успешната практика на училището в това направление е грандиозният концерт-спектакъл "ЗаЕдно за едно по-добро бъдеще", който се проведе през ноември, миналата година“. Събитието беше подкрепено от редица общественици, спортисти, журналисти и артисти, които взеха активно участие в дискусионните студиа, организирани от екипа на школото. В концертната част участваха пък над 100 възпитаници на училището, а Камерната зала на Драматичния театър в Пловдив не можа да събере всички желаещи да присъстват.  

След успешния старт със "ЗаЕдно за едно по-добро бъдеще",  през февруари ОУ „Алеко Константинов“ дава начало на още едно много интересно забавно и пълно с емоции споделено пространство за родители. Екипът на училището кръщава идеята „Отново на училище с майсторски класове“.

Около десетина преподаватели ще покажат на родителите по много атрактивен и иновативен начин как могат да танцуват, да пеят, да се театрали, да са журналисти, да участват в различни двубои и в психологически казуси. През следващата година проектът ще продължи, а сега стартът му ще е с родителите на децата от първи и втори клас в школото.

Проектът е насочен към по-ефективното взаимодействие между училището, родителите и учениците и има за цел да създаде общностно пространство, където родителите могат да се включат, да споделят идеи и да участват активно в образователния процес на техните деца.

В "Отново на училище“ родителите ще могат да се включат в разнообразни извънкласни дейности, които ще бъдат интегрирани в образователния план и ще се провеждат след учебните часове.

Основната идея на проекта, който включва по четири майсторски класа на месец в различните майсторски класове, е родителите да разберат, че ние не сме врагове, нито те на нас, а напротив,  - че работата и живота ни в партньорство ще донесе успехи. Само така, хванати ръка за ръка, можем да градим образованието в ОУ „Алеко Константинов“, а защо не и по - нататък това да послужи като пример за останалите училища“, коментира Марияна Найденова.

От близо две години тя е изпълняващ длъжността директор на школото, но споделя че след 26 години практика в образователната сфера, продължава на първо място да е учител.

Затова не е имала никаква дилема през живота си какво да работи.

Няма по – хубава, по – вдъхновяваща и по - искрена професия от тази с любовта на малкия ученик, защото децата са най - положителни, най - позитивни и най – откровени. В детския поглед не може човек да срещне измамата и лъжата на света. Детският поглед говори много, детските очи говорят много, така че това, което дава учителската професия, не дава никоя друга.

Хубаво е да се оглеждаме в очите на децата. Да, може би ще намерим някой истини за себе си, които не искаме да си признаем. Или не можем да ги намерим по друг начин. Но преди всичко тази професия тя е свързана със страхотни отговорности и със страшно динамично ежедневие“, сподели още в ефира на Дарик Найденова.

Тя е категорична, че успешната формула за управлението на едно училище е основно в ръцете на неговия ръководител:

Добрият такъв не командва хората, той трябва да ги поведе, да ги убеди, че това, което прави е кауза и то ще бъде добро за всички“, счита тя.

Марияна Найденова призовава възпитаниците на училището да помнят заветите на патрона му, Алеко Константинов, и да следват неговите стъпки - да обичат природата на България и да се наслаждават на нейната красота. В училището вече са подготвени проекти за запознаване на учениците с уникалните места в страната.