Лятото си продължава и няма намерение да отстъпи, а ако го прави, то ще е бавно и с нежелание. Това показват синоптичните модели към днешна дата.

Това означава, че до края на седмицата атмосферата ще бъде относително динамична, ще има и валежи от дъжд, и гръмотевични бури, на места са възможни и проливни валежи.

Днес на места са възможни локални превалявания - на изток и в изолирани планински райони, но температурите остават сравнително високи - в низините на страната до 32 - 34 градуса, в района на София около 29 - 30 градуса. 

Иточник: Pixabay

В сряда температурите слабо ще се понижат, а възможността за валежи на изток и главно на североизток ще се увеличи. 

В четвъртък на повече места в страната, в следобедните часове са възможни валежи придружени от гръмотевици.

И сега с внимание. Над източните райони на Черно море се образува център на ниско налягане, който в средата на седмицата ще се приближи към нашите брегове и според два от големите синоптични модели - германският и канадският, се очаква съществено влошаване на времето.

Офицерският плаж

Вероятно още в сряда следобeд на североизток ще започнат превалявания, които ще се усилват през нощта срещу четвъртък и в четвъртък. Възможно е на места да паднат съществени и проливни валeж, придружени от гръмотевици, вятърът ще се усили временно, възможни са локални прииждания при проливен валеж.

Следете краткосрочните прогнози на НИМХ, защото са възможни изненади.

Unsplash

Тъй като водата в Черно море и със сравнително по-високи от обичайните температури, това ще подхранва черноморския циклон и е възможно да паднат съществени валежи. Все пак тези процеси са сложни, зависят от много фактори и заради това е трудно да се направи точна прогноза. Тенденцията на изток е за съществено влошаване на времето. 

Проливни валежи се очакват и по румънското крайбрежи, а в петък и над мегаполиса Истанбул.

В началото на септември, след понижението, температурите ще започнат отново да се повишават и да достигат типични летни стойности. В низините на страната твърдо над 30 градуса, а по-високите западни полета до около 30 или малко под 30 градуса. Това са температури, които  са с няколко градуса над климатичната норма. Но това лято е такова, така че това не е изненада. Не е изненада, че и септември вероятно ще прилича на юли и август. Но очакваме това да се потвърди.

Поглед към Стара планина

И така, динамична седмица с условия за изненади, да видим. Изненади има и с времето по света.

Например Атлантика е много, много тих и макар да сме вече в края на август, броят на ураганите е значително по-малък от обикновено. Много тих сезон на ураганите до момента, което вероятно е свързано с друга интересен метеорологичен феномен, а именно - извънредни валежи в големи части на пустинята Сахара, което се случва много, много рядко - един път на десетилетие, дори и по-рядко. Това се дължи на изместването на тропичната конвергентна зона на север, което позволява да се образуват бури далеч на север над пустинята и там да падат проливни валежи, на места, където може с години да не е валяло сериозно.

Според изследване на Тексасткия университет преди около 6 хил. години големи райони от днешна Сахара са били пасища включително с езера, тоест климатът е бил значително по-влажен. Това се е дължало на изместване на конвергентната зона на север. В днешно време това не е така, но на всеки 10 - 20 години имаме оформяне на такава метеорологична ситуация, която води до повече валежи над пустинята. Вероятно изместването на зоната по на север води и до условия, при които образуването на урагани в Атлантика е затруднено.

Мощен тайфун се приближава до южните японски острови, това ще съдаде там условия за проливни валежи и нарушения в транспорта.

Глобалната приземна температура продължава да се понижава леко и в момента е 14,35 градуса, с 0,35 градуса над климатичната норма от 14 градуса. Това показва специализираният сайт за изчисляване на глобалната приземна температура - temperature.global. При тези стойности може да се направи заключението, че няма никаква извънредна климатична ситуация и глобалната приземна температура е в нормални граници.