В Черно море близо до границата с България е открита мина, съобщи днес Министерството на националната отбрана на Турция.
На 28 март 2022 г. "... в сутрешните часове беше открита мина в шелфа на Игнеада, близо до българската морска граница, и екипите на Подводната отбрана (SAS) в региона бяха бързо прехвърлени на мястото на инцидента", съобщи в Twitter турското Министерство на отбраната.
1⃣ 28 Mart 2022 günü sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edilmesi üzerine olay mevkisine bölgede bulunan Sualtı Savunma (SAS) Timleri süratle intikal ettirilmiştir.
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) March 28, 2022
"Въпросната мина беше обезопасена от екипите на SAS и беше предприета интервенция за нейното неутрализиране", добави то.
Малко по-късно от рибар бе открита и втора морска мина - този път на около 70 километра от нос Мидия в Черно море. Кораб на румънските военноморски сили се е отправил към мястото, за да проучи ситуацията.
Морска мина открита на 70 км от нос Мидия в Черно море
На 26 март агенция „Доган” съобщи, че обект, приличащ на мина, е открит от рибари в Босфора. По-късно Министерството на отбраната на Турция потвърди, че обектът е стара мина, който е неутрализиран успешно.
Министърът на отбраната Хулуси Акар информира, че е обсъдил ситуацията с представители на Русия и Украйна. Той отбеляза, че след инцидента в региона са започнали да дежурят миночистачи на Военноморския флот на Турция, координацията между Анкара, Москва и Киев по този въпрос продължава.
Какви мини плуват в Черно море?
На 19 март Центърът за връзки с обществеността на Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия съобщи, че поставените от украинските военноморски сили на подходите към пристанищата в Черно море може да започнат да се придвижват към Босфора заради скъсани въжета.
В съответствие с Конвенцията за разполагане на подводни автоматично взривяващи се при допир мини е забранено поставянето те да бъдат поставяне на котва, тъй като не са безопасни, ако се откачат от въжетата, с които са закрепени.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм