Бюст-паметник на войводата Димитър Маджаров- спасителят на тракийските бежанци, бе открит днес в Свиленград, който отбелязва празника си. Бронзовият бюст и паметна плоча са поставени в централния градски парк и са дарение от бившия кмет на града в продължение на 15 години Георги Манолов. Заедно с писателя Захари Карабашлиев той откри пластиката. Сред гостите на церемонията бяха представители на тракийски дружества от страната и на град Маджарово, който носи името на войводата.

Триметровият монумент е разположен в парк на терен, предоставен от общината. Бюстът на войводата е излят от бронз и автор е скулпторът Дишко Дишков, създател и на паметника на Капитан Никола Иванов, открит през 2017г. пред общинската библиотека.


Бюст-паметника на Димитър Маджаров е подарък за града от управлявалия 15-години Свиленград кмет Георги Манолов, заемал поста от 2004 г. до 2019 г., потомък на тракийски бежанци от Беломорска Тракия. Той го посвети на предците, децата и внуците си.

За нас, които живеем със спомените за Беломорска Тракия в сърцето, войводата е светец. Когато моята баба Тодора кажеше „Маджар войвода“, все едно казваше Господ, сподели Манолов. И  съобщи, че предстои до бюста на Димитър Маджаров да постави и на съратника му Руси Славов, като отново ще бъде изработен от Дишко Дишков.


„За да направиш паметник, се извървява един път, по който не вървиш сам. Началото на този път даде един роман, който започва като военен, но след това преминава в чисто човешка история“, допълни Георги Манолов за началото на идеята в Свиленград да бъде издигнат паметник на войводата, визирайки романа на Захари Карабашлиев „Рана“, описващ пътя на бежанците от Беломорска Тракия до България.

Откриха паметник на войводата Димитър Маджаров в Свиленград
Писателят, който беше специален гост на церемонията, поздрави свиленградчани с празника и призна, че е силно развълнуван. Димитър Маджаров и Руси Славов бяха едни от непознатите за мен герои. Запознавайки се с тях аз ставах по-голям от това, което бях дотогава, сподели той. 


Настоящият кмет на Свиленград арх. Анастас Карчев поздрави свиленградчани с празника и благодари на семейство Манолови за дарението, както и към всички съпричастни с идеята и реализацията й.  

Откриха паметник на войводата Димитър Маджаров в Свиленград
„Пети октомври е дата, която поколения наред са жадували в Свиленград. В този ден си спомняме за заветите на нашите предци, че няма как да вървим напред, без да разказваме на поколенията след нас за саможертвата, дадена от дедите ни“, допълни арх. Анастас Карчев.

А учителят по история от Свиленград Димитър Гилев припомни за делото и героизма на Димитър Маджаров, като не скри разочарованието си, че той не присъства в учебниците. Гилев призова колегите си историци да намират начин да разказват на децата за него и други велики българи, останалите извън страниците на учебниците. 


Днес потомци на тракийски бежанци са 80 процента от населението  на общината, по данни от местната администрация.


Преди  откриването на бюст-паметника на Димитър Маджаров свиленградчани се поклониха пред паметника-костница на загиналите за освобождението на Свиленград на връх Шейновец, където беше отслужена панихида. Тук на пети октомври 1912 година е извоювана и свободата на Свиленград.