“Под 3% от децата в България пътуват правилно обезопасени”. Това съобщи Радослава Митрова в специалната рубрика “Отговорно на пътя” по Дарик радио. Тя е една от основателките на единствената по рода си организация в България, насочена изцяло към безопасността на децата в колата - Фондация „Деца на борда“ като се позова на проучване на Държавна агенция по безопасност на движението по пътищата.
Митрова обясни, че няма най-безопасно място в колата. Опасността зависи от вида на евентуалната катастрофа, която няма как да се предвиди. Затова е и толкова важно пасажерите и шофьорът да бъдат правилно обезопасени.
“Безопасността на движението по пътищата изисква толкова много грижа от всяка гледна точка. От една страна ние тук никога не сме имали култура на безопасност, изобщо, не само на пътя, а генерално. За нас безопасността е нещо, което се случва между другото, никога не ни е било цел. Спомням си кога въведоха задължителното ползване на обезопасителния автомобилен колан - това е всъщност доста кратък период, откакто имаме такова нещо. Така че системите за безопасност и отговорност, и спомените, които имаме от едно време - защото много често можете да чуете от родител: Ами, ние едно време не сме се возили в столчета”. Това е просто, защото обстоятелствата са били такива. Това не означава, че тогава не са загивали хора и деца”, каза Митрова.
Тя подчерта и ролята на контрола за безопасността. И изрази неразбиране:
“Аз честно казано не мога да разбера защо хората се страхуват повече от глобата, отколкото от това, че могат да умрат”.
Митрова даде за пример Норвегия, където глобата за нарушение на правилата за движение по пътищата се получава веднага на мобилния телефон, трябва да се плати незабавно и е в огромен размер в сравнение с нашенските административни наказания. Като подчерта, че у нас глобата за неправилно превозване на дете в автомобил е 50 лв.

“Истината е, че ние - възрастните хора, сме отговорни за децата, за това на какво ще ги научим, как ще ги научим. Защото, според това как сме научили децата си сега, така ще живеем след 10,15, 20 години. Докато демонстрираме, че правилата ги спазваме само тогава, когато са ни удобни и че предпочитаме само околните да спазват правилата, а пък ние да ги заобикаляме от време на време, защото така ни е по-бързо, по-удобно и каквото и да било друго, даваме само и единствено грешен пример. А децата всъщност не слушат какво им говорим, а какво правим”, каза още Митрова.
Слушайте и гледайте целия разговор в прикачения видеофайл.

Още по темата
- Как срещаме децата с технологиите?
- "С Маргаритка на мач" или как да кажем "не на агресията" по стадионите
- На гости на малки читатели за Международния ден на детската книга отиде екип от Регионална библиотека Враца
- Ротари клуб-София Триадица събира средства за първата у нас сензорна стая за онкоболни деца