„Все още се намират хора, които си мислят, че когато се возят на задната седалка коланът не е задължителен. Напротив, те са задължителни, без значение на коя седалка се намираш в автомобила“.
Това коментира в ефира на Дарик Светослав Васев от Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата” (ДАБДП). Той обясни, че има изключения за коланите, но са малко и в определи случаи.
„Единствено са уредени някои различни хипотези за таксиметровите шофьори и други, които им позволяват в градски условия да не поставят колан самите водачи, но извън града не е така”, каза той.
Васев подчерта, че обезопасителният колан се слага, защото никой не знае дали може да попадне в пътнотранспортно произшествие (ПТП).
“Това е нещото, което би могло да ти спаси живота или да те предпази от тежки наранявания”, допълни той.
Експертът посочи и че в автобусите, които са за над 30-километровата зона, също се случва хората да не знаят, че има обезопасителни колани, но те отново са задължителни за поставяне.
“Има ги (коланите - бел. ред.), но в повечето случаи те са поясни и трябва да ги търсят долу ниско на седалката, а не да минават през рамото им. Доста често при проверки се установява, че хората не знаят за това свое задължение или предпочитат да не го поставят този обезопасителен колан, защото щяло да им бъде по-удобно”, каза още Васев.
Той изтъкна, че статистически и исторически погледнато се вижда, че при ПТП, особено с автобус, най-често жертвите са без колан и са изхвърчали през някое от стъклата на автобуса.
Чуйте целия разговор в прикачените звукови файлове.