С необичайно ниско запълване за това време на годината са язовирите „Камчия“ (водоизточник за Варна, Бургас и др. населени места по Черноморието), „Ясна поляна“ (водоизточник за Бургас и др. населени места и курорти от Южното Черноморско крайбрежие и Бургаска област), „Тича“ (водоизточник за Шумен, Велики Преслав и Търговище) и „Асеновец“ (основен водоизточник за Сливен). Това отчитат от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), което управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, от които 14 са за питейно-битово водоснабдяване.
Последните години са сухи с намален приток, на което се дължат ниските нива в язовирите. Към 13 август комплексните и значими язовири са с 55,8% запълване от общия сумарен зарегулиран обем. Язовирите, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, са със запълване 68,6% от общия обем. Реалният постъпил приток от началото на годината до момента за почти 80% от комплексните язовири е относим към притока, характерен за много суха година (приток с обезпеченост 95%), в т.ч. язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“ и „Асеновец“, се посочва в доклада.
Действията на МОСВ са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на устойчивото му използване и опазване, като чрез месечните графици се осигурява единствено равномерно разпределение на оставащия ресурс в язовирите. Водоползвателите са уведомени, че за обезпечаване на водовземането през годината, при постъпващ приток за условията на суха и много суха година, заявките се редуцират в съответствие с утвърдения годишен график за 2024 г., поради което е необходимо да предприемат действия в рамките на техните компетентности.
Към този момент няма нито едно населено място на воден режим, там където питейно-битовото водоснабдяване се осигурява от управляваните от МОСВ 14 язовира, отбелязват още от екоминистерството.