Сигнал за евентуално извършено престъпление при започналата реализация на пробива под Водната палата внесоха в прокуратурата от партия КОД.

По думите на зам.-председателя на КОД – Пловдив, Ивайло Спасов, община Пловдив е започнала строителство на обект, който не е минал на обществено обсъждане, засяга и унищожава зелени площи, ползват се европейски средства за проекти, които не са одобрени от обществеността на града и има голяма вероятност да доведат до глоби и санкции по вече изпълнени европейски проекти, както и последващо неуточнено като размер допълнително финансиране от общинския бюджет.

От партията припомнят, че в района вече е реализиран проект за облагородяването му, заплатен с европейски средства, и има официално становище на Министерството на регионалното развитие, че ако при изграждането на пробива бъде увредено част от построеното, община Пловдив ще трябва да върне парите. А в зоната се предвижда изсичането на дървета, разрушаване на паркоместа и др.

Бюджетът на община Пловдив по време на изпълнение на проекта може да бъде значително ощетен при оскъпяването му, тъй като настоящото ръководство не се вслушва в изказаните мнения на експерти не само по целесъобразността, но и по рисковете, които крие неговото изграждане, се твърди още в сигнала.

Припомням, че по време на първата копка на пробива имаше протест срещу старта на проекта. От местната управа обясниха, че с изграждането на съоръжението бул. „Марица-юг“ ще стане скоростен, ще се отпуши и трафикът по моста на Марица при Панаира.

Според протестиращите обаче става въпрос за безсмислен по целесъобразност проект, който освен че ще струва над 10 милиона лева, е и със забрана на левите завои. 

Петиция срещу съоръжението вече има и социалните мрежи. 

Срокът на изпълнение на пробива под Водната палата е края на 2023 година. Съоръжението ще разполага с транспортен възел на две нива и ще струва 9,2 млн. лв.