Повече от 13 години протонната терапия се използва за лечението на онкоболни. Това е една от най-успешните и щадящи пациентите терапии, разказа в интервю за Дарик Пловдив инж. Мирослав Атанасов - български учен в ЦЕРН, който е участвал в проекта за създаване на протонния ускорител.

От ЦЕРН пред Дарик: Протонният ускорител убива туморните клетки и пази здравите тъкани

Високотехнологичният апарат, който учените в ЦЕРН разработват,  атакува само туморните клетки, дори и ако те се намират по-дълбоко в органите, като в същото време се запазва здравата тъкан около тях. 

От ЦЕРН пред Дарик: Протонният ускорител убива туморните клетки и пази здравите тъкани

Терапията наподобява изследването с магнитния резонанс, но не се чува никакъв шум. Инсталирането на протонен ускорител изисква обаче изграждане на цели болнични центрове, а не само на специализирани помещения, уточни инж. Атанасов. 

Първият център за протонна терапия в Европа е изграден в Италия. По думите на инж. Атанасов протонният ускорител за лечение на рак в Австрия е струвал на държавата между 250 - 300 млн. евро.

По последни данни протонна терапия се прилага вече в 13 държави. У нас създаването на такъв център е все още на ниво планиране, въпреки че преди година, в подкрепа на проекта се обявиха всички парламентарно представени партии. Очакваше се центърът да заработи до края на 2026 г., като за проекта трябваше да бъдат осигурени 157 млн. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост. По-късно се оказа, че финансирането отпада, а в бюджета за 2024 г. също няма предвидени средства за изграждането на протонен център у нас. 

От ЦЕРН пред Дарик: Протонният ускорител убива туморните клетки и пази здравите тъкани

* Инж. Мирослав Атанасов е част от екипа учени, които отговарят за трансфера на сноповете частици между отделните ускорители в ЦЕРН. 

Той  завършва Английската гимназия в Пловдив, а след това Техническия университет - филиал Пловдив със специалност "Електротехника".

През първата година, в която работи в ЦЕРН разработва електромагнити за ускорител за адронна терапия, която унищожава раковите клетки в човешкия организъм, които се атакуват със снопове от заредени частици с протони. Радиацията прекъсва DNK – връзките в туморните клетки и те спират да се възпроизвеждат.  

Проектът се казва МедАустрон, а съоръжението е австрийско и е инсталирано близо до Виена. Инж. Атанасов има желание да се разработи малък апарат,  който да може да се инсталира във всяка болница, тъй като за протонния ускорител, който се използва вече в много страни, е необходимо да се изгради цял болничен център.