Освещаване на новата музейна зала и откриване на богата етнографска изложба организира Исторически музей - Свиленград. Изложбата, наречена „Родна Левка в шевици, цветя и птици”, е дело на родената там Златка Анастасова. Тя е събрала празнични и ежедневни мъжки и женски дрехи, кърпи, възглавници, покривки, накити, различни битови предмети от традиционната покъщнина. Платовете са вълнени, памучни и копринени, майсторски изтъкани, боядисани и избродирани от жените в сакарското село. Копринените тъкани са от домашно точена коприна от пашкули. Изложени са и характерни само за Левка мотиви от шевица в уникален розов цвят, постиган с растителни бои от цветя. Експонатите са от края на 19 и първата половина на 20 век. Всеки предмет е автентичен, датиран и описан с името на левченката, която го е изработила или предала.
Авторката Златка Анастасова сподели, че се възхищава на огромния труд, усет за красота и майсторство на старите жителки на селото и се стреми да запази техните творения за следващите поколения. Представени са и рисунки на цветя и птици от този район.
Ритуалът по освещаването на новата зала отслужи архиерейският наместник отец Константин. Той подари на директора на музея Елена Митева „Евангелие за деца“ за образователните програми.
Допълнителната музейна площ е от 180 кв. м с достъп за хора с увреждания. Оборудвана е с 20 стенни витрини, 2 стъклени за монети, 3 без стъкла, щанд-витрина, проекторен екран, столове, бюра и др.
Сред гостите на събитието бе кметът на общината арх. Анастас Карчев, който пожела в новата зала да бъде представено уникалното етнографско богатство от всички свиленградски села. Той заяви, че общината се е заела да развие като туристическа дестинация района на Сакар планина и маршрута от Свиленград до Маточина след завършването на пътния ремонт дотам.