
Темата с 20-годишна история – остров Св. Кирик и Юлита, която беше рестартирана в първия мандат на кмета Тихомир Янакиев отново е на дневен ред в Созопол.
Каузата за възстановяването на острова, който днес е свързан с града, събра на „първа линия“ основните двигатели на идеята за създаването на Център за култура и изкуство на територията на бившата военна зона.
Кметът Янакиев събра в сградата на Общинския съвет в града, вицепрезидент на Р България - Илияна Йотова, областният управител на Бургас, проф. д.н. Мария Нейкова, ексминистърът на културата - проф. Велислав Минеков – председател на инициативния комитет за създаване на Център за изкуства на остров „Св. Кирик и Юлита“, проф. д.н. арх. Тодор Кръстев, създател на проекта и проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова от министерството на куртурата, както и директорът на археологическия център в Созопол – Димитър Недев.
Всички участници в срещата се обединиха в мнението си, че изграждането на подобна културна инфраструктура именно на острова ще донесе не само икономически и социални ползи, но и големи възможности за развитие на арт индустрията и популяризирането й по света. Експертното мнение е, че с реализацията на проекта за Центъра островът има реални шансове да бъде обозначен на картата на Световното културно наследство.
Според археолозите историята на мястото датира от преди повече от 5000 години, има артефакти насочващи към различните епохи, а успоредно с това е богато и на подводна археология. Освен рибарско училище, 36 сгради и огромно пейзажно наследство - базата има потенциал за създаването на музей, интерпретиращ черноморските цивилизации.
Историческите сведения сочат, че на мястото е имало храм, както и колосална бронзова статуя на Аполон. Концепция от 2011 г. предвижда острова да се превърне в Световен център на изкуствата, по подобие на Лувъра в Париж, но финансиране няма. Докато е министър, проф. Велислав Минеков позволява консервационни дейности за 240 000 лева, но средствата така и не са използвани.
Остават много въпроси – един от тях е свързан с финансирането, което тази година не е заложено в бюджета на министерството на културата. Нужна е и държавна юридическа защита, както и сериозно финансиране, което по думите на проф. Нейкова може да се случи, чрез европейските фондове. Предстои да бъде направено предпроектно проучване и да се възобнови т.нар. френска връзка. Тя датира от началото на миналия век.
"След разговорите ми с министъра на културата на Франция, с няколко разговора с посолството на Франция, се надяваме на тяхна помощ. Надяваме се подкрепа от фондация "Халифа", каза проф. Велислав Минеков.
През 1965 г. островът е обявен за паметник на културата. Той е включен в границите на резерват "Созопол". Според кмета на града, за да се превърне островът в център на културата, са нужни близо 60 млн. лева.
"Такъв обект няма по Черноморското крайбрежие. Притеснен съм, защото правим концепции, правим срещи и какво ли не, но от 20 години островът стои в това състояние", коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
"Това е уникално място. Идеята е да се превърне в образователен, културен център, какъвто всъщност той е", посочи областният управител в Бургас Мария Нейкова.
Нужни са и средства островът да бъде обезопасен, тъй като сега е недостъпен за туристи.