След 18 ноември ни чака затопляне
Честит първи сняг на всички онези, които в различните части на България осъмнаха с тънка снежна покривка.
Зимата дойде в средата на ноември, но това не може да е изненада. В различните години това се е случвало, дори и по-рано, и е напълно нормално на 12 ноември да видим сняг и дори да натрупа. Но това не е краят на валежния период, тъй като Средиземно море започна да произвежда циклони и тези циклони ще оказват влияние на времето над България до края на седмицата.
Времето остава динамично, около това се обединяват всички средносрочни синоптични модели, но пък има разминаване колко точно ще вали и кога.
Във вторник на отделни места ще продължи да превалява, като валежите поспенно ще спират, но от югозапад в нощта на сряда ще превалява дъжд над Родопите и на североизток.
След кратко спиране на валежите, в четвъртък през деня отново ще започнат валежи, които ще се усилват в нощта срещу петък, заради преминаването на ценър на ниско налягане южно от страната. Това показват два от моделите, които следим - американския и южнокорейския.
Според тези два модела валежите в петък ще са значителни, а в събота на много места на изток ще има съществени валежи, заради усилването на циклона над Черно море. Моделите прогнозират и валежи от сняг в планините и на северозапад и възможно по високите котловинни полета, включително и в район на София. Краят на тази валежна обстановка се очаква в неделя.
Според европейския и британския средносрочен синоптичен модел, валежите няма да са толкова много, тъй като центъра на циклоните ще минава доста на юг и ще донесе много дъжд над Турция.
Коя от двете прогнози ще се реализира ще разберем най-късно в четвъртък, но общото, което трябва да знаем е, че времето ще е динамично, сравинтелно студно, предимно облачно с валежи. Късна есен - ранна зима.
От неделя нататък, изглежда, че ще видим затопляне, тъй като над Балканите ще започне да се пренася по-топъл въздух от юг-югозапад, особено северно от планините, където ще се усеща и фьонов ефект. Това по-топло време вероятно ще се задържи до четвъртък - 21 ноември, след което отново ще видим превалявания и застудяване.
Вероятно сняг ще видим и към края на месеца, това показват в момента част от моделите, но тъй като има много време дотогова, нещата сигурно ще се променят.
Да се надяваме, че ще вали повече, защото е твърде сухо, есента бе суха и е важно да се промени циркулацията над Европа, за да видим повече валежи в следващите седмици над Балканите. За момента изглежда, че посоката е такава, но не е много ясно, дали ще стане така.
Ако се активизира центърът на ниско налягане над Средиземно море и циклоните започнат да се придвижват по южно от страната, над Гърция, можем да видим и повече валежи и повече сняг, една близка до нормалната зима. Но това е само спекулация, тъй като нямаме идея как ще се развият нещата след хоризонта от 10 дни.
В Европа също ще видят сняг и по-студено време, отново заради средиземноморски циклони, но и заради преминаването на мощни атлантически циклони, които ще носят валежи на запад и в централните части на континента.
Да се нядавяме, че сухият период е към края си и до Нова година ще видим валежи, което ще е добра основа за идващата същинска зима.
Глобалната приземна температура остава на ниво от 14,48 градуса, без съществена промяна, показва специолизираният сайт за нейното измерване temperature.global.