Навлизаме в нов, пореден горещ период, обичайна ситуация за август, още по обичайна ситуация за товя лято. От събота температурите ще се повишат още малко и в следващите дни, до края на следващата седмица, ще са в интервала 37 - 39 градуса, а по високите западни полета, включително Софийското - до 33, възможно е и до 34, 35 градуса. 

Особено горещо ще е във времето между 15:00 и 17:30 часа. Тогава ще се измерват и най-високите дневни температури. Тази предстояща жега обаче ще се различава от жегата през юли. Тъй като денят вече е доста по-къс, усещането за горещо време ще е по-различно, в по-кратък период от време през деня, по-дългата нощ води и до по-голямо захлаждане и сутрините вече са по-хладни.

Спазвайте правилата за поведение в горещо време и всичко ще е наред.

Опасността от пожари остава много, много висока, не палете открит огън, ако не е крайно необходимо.

Следващата сряда е възможна слаба лабилизация на атмосферата над Западна България, което вероятно ще понижи малко дневните температури и ще създаде условия за гръмотевични бури над западните планински райони. За момента изглежда това кратко влошаване на времето да не се разпространи над останалите райони на страната.

В края на следващата седмица, след дългата поредица от горещи летни дни, част от синоптичните модели прогнозират приближаването на атмосферен фронт и понижение на температурите. Разбира се, тъй като има доста време, не е съвсем ясно какво точно ще се случи, но е възможно тогава да настъпи захлаждане и това да прекъсне серията от много горещо августовско време.

Така или иначе, този август ще е с наднормени температури, така както върви цялото лято, защото в дългосрочен план и към края на месеца ни чакат отново дни с температури над 30 градуса.

Интересното е, че през това лято имаме дълги периоди на горещо време, /топлинни вълни/, но нямаме измерени извънредно високи дневни температури. Например, в София, през миналата година, температурата достигна 39 градуса, докато тази се повиши само до 37 градуса.

През лятото на 2000 година, през юли, имахме два дни, в района на София, с температура от 40 градуса и оттогава този рекорд не е постиган.

Виждате, че в различните години, заради промени в атмосферната циркулация, летата могат да бъда много различни. 

Още един пример: През август 2005 година, над много района на страната, паднаха значителни валежи, на места над 200 литра на квадратен метър за денонощие, което доведе до навднения и много щети. Съвсем различен, значително по- хладен и дъждовен август от тази година.

Прогнозата за следващите десетина дни е сравнително кратка, както виждате, защото времето се очертава горещо и сухо, с много слънце, подходящо за море и планина, като разбира се внимавата и за слънцето, защото излагането на директно слънце не е полезно за здравето. 

В Запдна Европа ще има кратка гореща вълна, макар там лятото да е относително по-хладно от обичайното. 

Атлантическият океан е подозрително спокоен и поне до 17 - 18 август не се вижда зараждане на силни тропически бури, които да прераснат в урагани.

Глобалната приземна температура е 14,48 градуса, показват данните на специализирания сайт за нейното измерване temperature.global, далеч от данните на Коперник, които показват глоблана приземна температура от 17.08 градуса. Това разминаване в изчислената средна глобална приземна температура е подозрително и до момента не е обяснено ясно и недвусмислено.