Германката, обвинена в поръчителство на убийството на мъжа си в „Златни пясъци”, остава в ареста. Вторият обвиняем за насилствената смърт на туриста в „Златни пясъци” оттегли жалбата срещу задържането си. Мерките им бяха определени от Варненския окръжен съд и обжалвани пред Апелативния съд.

Тялото на 45-годишния Александер Ш. е било намерено на 8 юли в района на курорта. За престъплението са привлечени Станимир Р. като извършител и германската гражданка Агнес Т. като подбудител. Те са обвинени за умишленото умъртвяване жертвата по особено мъчителен начин, с користна цел.

Откриха удушен германец на „Златни пясъци”

Според прокуратурата, жената склонила българина да извърши убийството срещу сумата от 20 хиляди евро. 32-годишният Станимир живее предимно в Германия, а родената в Азербайджан 43-годишна Агнес има германско гражданство и работи във Федералната република.

По отношение на Агнес Т. представителят на Апелативната прокуратура обясни, че е събран минимумът доказателства, обосноваващи съпричастността на обвиняемата към разследваното деяние. Държавното обвинение отхвърли версиите за естествена смърт, за убийство с цел грабеж и за пиянска свада. И посочи, че мотивът на жената бил системната злоупотреба с алкохол на мъжа. Тезата й, че е дала пари на Станимир за ремонт на колата й, е несъстоятелна.

Адвокатът не видя основания за вземане на мярка за неотклонение. Той потвърди за безспорно установено, че жертвата, жената и детето им са били на почивка в България и че заедно с другия обвиняем са били в заведение в Генерал Тошево. През целия си престой Александер е употребявал алкохол. Твърдението, че Агнес е поръчител на убийството не намира опора в доказателствата. Защитата не намира и мотив: мъжът е бил безработен, при отсъствието на граждански брак тя не му е наследник, не е бил заможен и не е имал застраховка – тоест тя не би спечелила от смъртта му.

Изключителната обществена опасност на деянието е дала основание на законодателя при такова обвинение да предполага опасност от укриване и извършване на престъпление. Тази опасност не се опровергава от нито едно доказателство. Не е налице и социална причина за по-лека мярка – малолетното дете на задържаната, тъй като българската държава е положила дължимата грижа за него. Като гражданин на Европейския съюз обвиняемата има право на свободно придвижване, което обаче се налага да бъде ограничено, смята съдебният състав. С тези мотиви Апелативният съд потвърди, че към настоящия момент единствената правилна мярка за неотклонение спрямо Агнес Т. е най-тежката – задържане под стража.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.