Хладно време, това си е наумила природата за пролетта на 2023 година и не отстъпва от идеята си. И в следващите 10 дни времето няма да се промени съществено, остава по-хладно от обичайното, ще се създават и условия за валежи.

Все пак има и добри новини - в празничните дни около Гергьовден времето ще е по-добро, с по-високи дневни температури, а вероятността за валежи ще е малка.

Типична пролет и в следващите десетина дни

Чак в понеделник ще започне промяна, първо на запад, а после и над цялата страна.

В следобедните часове на последния почивен ден, 8 май, над западните планински райони ще се създадат условия за превалявания. Това ще е началото на период, в който температурите отново ще бъдат по-ниски, и ще има условия за валежи.

Във вторник се очаква да вали на повече места в страната, особено в следобедните часове и над планинските райони.

В сряда ще започне временно стабилизиране на атмосферата и валежи се очакват на отделни места по-скоро на запад и над планините. Такова ще е времето и в четвъртък, и в петък.

Мощна магнитна буря удари Земята

Температурите в този период обаче ще са по-ниски, по високите западни полета около и под 15 градуса, на юг и изток по-високи. Отделни синоптични модели прогнозират до 10 градуса по-ниски дневни температури от обичайните за този период на май. Да видим.

Към края на следващата седмица над Централното Средиземноморие ще се формира център на ниско налягане, който се очаква да окаже влияние на времето над страната през следващия уикенд.

Ако това се реализира, още от петък, но и в събота, и в неделя, ще има условия за повече валежи, за гръмотевична дейност.

И в дните след 15 май според средносрочните модели ще се запази голяма вероятността за по-ниски дневни температури и възможност за превалявания, особено в планинските райони на Западна България.

Как полярните мечки прекосяват тънък лед (видео)

Така върви пролетта на тази година, по-хладна от обичайното, но това не означава, че идващото лято няма да е горещо. Всъщност, въобще не е ясно сега как ще протече лятото, дали ще видим горещници след 20 юли, дали ще измерим много високи дневни температури - над 41 - 42 градуса. Предстои да разберем.

Американците смятат, че има над 65 процента вероятност да се развие фаза на Ел Ниньо в екваториалната част на Тихия океан, което означава, че вероятно ще видим по-високи приземни температури в следващите месеци. Но и това не е съвсем сигурно.

Средната температура на Земята е стабилна - 14,2 градуса, независимо от обилните приказки за парниковия ефект от изпускането на въглероден диоксид в атмосферата. И тази средна температура няма да претърпи промяна.

Какво ще се случи, ако температурата на Земята се повиши с 6 градуса?

Тук може да следите средната температура на приземния слой от атмосферата по данните на над 70 хил. станции, разположени по цялото земно кълбо. Данните се обновяват в реално време.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм