Циклонът "Борис" се трансформира в нов средиземноморски циклон, който ще оказва влияние на времето над страната в следващите дни. Главно над западните и южните райони ще има възможност за превалявания, времето ще е сравнително нестабилно, защото ще сме под влиянието на този център на ниско налягане. Все още дневните температури ще са под обичайните за този период на септември, с до два - три градуса по-ниски.
В сряда ще е малко по-хладно с възможност за превалявания над западните и южните райони. Повечко слънце и по-хубаво време се очаква над северните и североизточните райони.
В четвъртък и петък е възможно да видим още превалявания, заради движението на циклона, но тъй като от североизток сме под влияние и на много високо атмосферно налягане, не се очакват съществени валежи.
Към края на седмицата се очаква стабилизиция на времето, ще започне повишение на дневните температури, а възможността за валежи значително ще намалее. Това означава, че към днешна дата, прогнозираме сравнително хубаво време за празничните дни - събота, неделя и понеделник.
В средата на следващата седмица се прогнозира нов средиземноморски циклон, който има шанс да влоши времето над страната и евентуално да доведе до нови валежи, но ще видим, тъй като антициклонът на североизток от нас вероятно ще остане стабилен и ще влияе върху времето над Балканите.
Ще имаме и хубави септемврийски дни с повече слънце и по-високи температури, на фона на по-хладното време от последните дни. Но това е напълно естествено и се дължи на мащабната атмосферна циркулация в района на Европа от началото на този месец.
Малко информация за това, защо токова много дъжд падна в Централна и някои райони на Източна Европа. Заради мощен антициклон разположен над Европейска Русия, циклонът "Борис" не можа да се изтегли в източна посока, както се случва в 99 процента от случаите. Центърът на циклона дори се завъртя и тръгна на запад, а след това на юг, което всъщност доведе и до продължително лошо време в централните части на континента, включително и до продължителни валежи над тези райони. При такава ситуаци вали много и обилно и това води до наводнения.
Това не е необичайна синоптична ситуация, тя няма нищо общо с промените в климата. Не бива да се прави такава връзка, но е модерно и в медиите непрекъснато се прави. Подобен тип наводнения е имало и в далечното историческо минало, през миналия век, както и в последните 20 години. Това не е необичайни ситуация, но тя се случва по-рядко и за съжалание води да изобилни валежи, което пък води до наводнения. Такава ситуация ще имаме отново в бъдеще, само не знаем кога.
Като пример ще дадем наводненията от 1342 година в Централна Европа, които се смятат за едни от най-опустошителните наводнения в последните 1000 години. Подобни ситуации е имало и в по-близкото историческо минало, всеки, който има желание бързо може да провери.
Приземната глобална температура е 14,42 градуса, измерена от специалазирания сайт temperature.global. Това е с 0,42 градуса по-висока от приетата за средна температура от 14 градуса.