„Величие” ще има 10 депутати в 51-ото Народно събрание (НС). Това обяви Централна избирателна комисия (ЦИК) на свое заседание.  В парламента влизат идеологът на партията Ивелин Михайлов, Красимира Катинчарова, Ивайло Лазаров, Любиша Блажевски, Павлин Петров, Юлиана Матеева, Костадин Хаджийски, Лариса Савова, Мария Илиева, Стилиана Бобчева.

Освен това има промяна и в мандатите на политическите сили. Ето с колко депутати остава всяка формация:

  • ГЕРБ - 66 депутати
  • "Продължаваме промяната - Демократична България" - 36 депутати
  • "Възраждане" - 33 депутати
  • "ДПС - Ново начало" - 29 депутати
  • БСП - 19 депутати
  • ДПС на Доган -19 депутати
  • "Има такъв народ" - 17 депутати
  • МЕЧ - 11 депутати
  • Величие - 10 депутати

Така управляващото мнозинството остава на ръба с крехката подкрепа от 121 народни представители. 

Освен 10-тимата нови депутати от партията на Ивелин Михайлов в НС влизат по двама депутати от МЕЧ и ИТН, както и по един от ДПС на Доган и ДПС “Ново начало”. 

Това се случва, защото по-рано днес Конституционният съд (КС) обяви решението си, с което стана ясно, че изборът на 16 депутати в настоящия парламент е незаконен.

Оказа се, че преди да бъде назначена като финансов министър Теменужка Петкова е била избрана незаконно за депутат. Поради тази причина влезлият на нейно място в НС Никола Джамбазов ще напусне парламента. В разрвив със закона бил и изборът на Александър Ненков, Павлин Йотов от ГЕРБ-СДС, от ИТН Емил Трифонов, Александър Марков, Иван Кючуков, МЕЧ - Росен Иванов, Деян Петков, Борислав Петков “ДПС – Ново начало” - Станислав Анастасов и Метин Качан, “Възраждане“ - Виктор Папазов и Светослав Тодоров, ДПС – Доган - Ешереф Ешереф, ПП-ДБ - Ивайло Митковски и от БСП – Андрей Вълчев.

Кой колко гласа загуби или спечели

КС съобщи, че разпределението на действителните гласове по кандидатски листи на партии, коалиции се променя както следва:

ГЕРБ-СДС – 642 521 гласа, намаление с 452 гласа.

„Продължаваме промяната – Демократична България“ – 346 074 гласа, увеличение с 11 гласа.

„Възраждане“ – 325 358 гласа, намаление със 108 гласа.

„ДПС-Ново начало“ – 280 246 гласа, намаление с 1110 гласа.

„БСП – Обединена левица“ – 184 361 гласа, намаление с 42 гласа.

„Алианс за права и свободи“ – 182 254 гласа, увеличение с 1 глас.

„Има такъв народ“ – 165 191 гласа, увеличение с 31 гласа.

МЕЧ – 111 993 гласа, увеличение с 28 гласа.

„Величие“ – 97 497 гласа, увеличение с 59 гласа.

Установените след преизчислението четири на сто от действителните гласове, получени от гласуването в страната и извън страната без гласовете „не подкрепям никого“, са 97 390,44, се посочва в решението на КС. Партията на Ивелин Михайлов е получила 97 497, което означава, че влиза в парламента.

Какво всъщност се случи?

КС образува производството, а назначените от съда експерти установиха разминавания между действителния и отчетения резултат в част от проверените секции и възложи на Централната избирателна комисия да преизчисли изборния резултат, а “Информационно обслужване” да нанесе новите данни. Вместо това обаче ръководената от Ивайло Филипов държавна компания сезира прокуратурата, която изиска материалите и на практика “върза ръцете” на КС. Това доведе до безпрецедентно обръщение към нацията на председателят на Конституционния съд (КС) Павлина Панова, която в понеделник вечерта обави от ефира на държавната телевизия, че се прави опит да се възпрепятства работата по конституционното дело за законността на парламентарните избори от октомври м.г. Прокуратурата поиска информация и документи от КС, а КС на свой ред отказа да ги даде, тъй като има висящо дело. Това доведе до масови протести в цялата страна и до днешното решение на КС.