Около 85 000 домакинства, които се отопляват на дърва и въглища, ще могат да получат безплатно нови уреди. Това предвижда процедурата, наречена "За по-чист въздух" по Оперативната програма „Околна среда“. Тя е насочена към 21 общини, в които замърсяването на атмосферния въздух е най-голямо в последните пет години. 

Ако общините са били бенефициенти по стария програмен период и имат готовност, те могат още сега да качат на страниците си заявлението, което хората да свалят и да попълнят, заявиха от МОСВ, а тези общини, които за първи път участват, трябва да подадат свое проектно предложение и то да бъде одобрено. Реалната замяна на уредите ще се случи обаче най-рано през октомври следващата година.

Изключително голям интерес към проект „Подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Видин“

Целта е старите печки да бъдат заменени не с обикновени климатици, а с уреди от по-висок клас по отношение на енергийната ефективност каквито са термопомпите въздух – въздух Галина Симеонова, главен директор на ОП „Околна среда“.

По думите на министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова, на по-следващ етап, когато има дефиниция за енергийно бедни домакинства и те се регистрират в социалното ведомство, освен термопомпа въздух-въздух, те ще могат да получат и малка фотоволтаична клетка, която да зарежда термопомпата. Това ще е възможно обаче само в случай, че сградата позволява и покривът е техен.

2000 са монтираните климатици по проекта за чист въздух за Пловдив

Финансирането на цялата процедура е на стойност 610 млн. лв., като най-много средства са предвидени за Столичната община. Ако няма обжалване на обществените поръчки реалната замяна на уредите ще се случи през октомври следващата година.

Веднъж завинаги трябва да се намери научното решение за това има или няма дюни, както и да се избегне противопоставянето на едни учени срещу други заяви Росица Карамфилова във връзка със застрояването на дюните по българското Черноморие по време на пресконференцията.

По думите ѝ установено е разминаване при няколко заснемания на „Каваци-север“ - веднъж дюните са 2-3% от цялата площ, после – 40 пъти повече. Тя е потърсила съдействие и от Европейската агенция за околна среда, за да се проучат добрите практики и да се наложи устойчива методическа рамка за определяне на дюните.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм