Лекари изследваха психичното здраве в 27 европейски държави и стигнаха до извода, че 6,5 процента от жителите им страдат от различни форми на клинична депресия. Това е 1,5 пъти повече, отколкото е оценката на Световната здравна организация (СЗО), съобщи ТАСС, позовавайки се на испанския институт IMIM.
Изследването ще помогне за изработване на по-ефективна стратегия за борба с депресията и ще позволи да бъде проследена ситуацията през следващите години, каза координаторът от института Хорди Алонсо.
Омега-3 мастните киселини може да помогнат срещу депресия
По данни на СЗО над 260 милиона души по света страдат от клинична депресия. Всяка година тя убива около 800 хиляди души.
Борбата с депресията се усложнява от факта, че неврофизиолозите все още не разбират напълно естеството на това заболяване и не могат да определят точния брой на страдащите от него. Алонсо и колегите му са се опитали да уточнят това. Те са изследвали психичното здраве на над 258 хиляди европейци и са изчислили дела на носителите на депресия сред тях.
Учените регистрираха много големи несъответствия в честотата на депресия в различните държави. Най-малък брой хора с хронична депресия живеят в Словакия, Чехия и Литва. Там техният дял е само 2.6-3 процента от общото население. За разлика от тях, в Исландия, Германия и Люксембург около 9-10 процента са с депресия.
Ранното ставане понижава риска от депресия
Установеното е изненадващо, защото очакването е било депресираните да са повече в по-малко проспериращите държави в Източна Европа, където медицината и социалните услуги са на по-ниско ниво. В действителност депресията е по-често срещана в богатите западноевропейски държави, отколкото в страните в източната част на континента.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук