
Две възможности за малкия бизнес да кандидатства до месец октомври за безвъзмездна помощ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ бяха представени пред журналисти от екипа на Областен информационен център/ОИЦ/ - Плевен.
Подробностите бяха представени от Николета Минчева -
Експерт „Комуникация и информация“ в ОИЦ-Плевен.
Осемдесет милиона лева безвъзмездно ще бъдат разпределени между микро и малки предприятия, за да подпомогнат процеса на дигитализация и прехода към Индустрия 4.0. От 5 000 до 50 000 лева може да получи фирма за внедряване на системи за управление на ресурсите и на взаимоотношенията с клиентите, за киберсигурност и за архивиране, за изготвяне на онлайн магазин. От общо 13 дигитални услуги и решения с предварително фиксирани цени ще избират кандидатите. Помощта ще е до 70% от стойността на проекта.
Други 126 млн. лева целево ще подкрепят малките и средните предприятия в усилията им да оптимизират енергийната ефективност и да повишат използването на възобновяеми източници в енергийния си микс. Те могат да кандидатстват за между 30 и 100 хиляди лева за проект, като безвъзмездните средства се ограничават до 65%. И тук възможните съоръжения и мерки, и цената им, са предварително дефинирани и разпределени в 16 групи.
Документите и по двете процедури се подават изцяло онлайн чрез платформата ИСУН 2020. Попълването на формулярите за кандидатстване е максимално улеснено.
По приключилите вече три процедури по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ в област Плевен успешно са кандидатствали и са сключили договори 98 предприятия на обща стойност от почти 29 млн. лв., като над 16,5 млн. от тях се предоставят безвъзмездно. Седемдесет и две са семейните преприятия, които ще бъдат подкрепени по първата процедура, насочена пряко към семейните бизнеси, творческите индустрии и занаятите. Повечето от тях работят в град Плевен, шест са в град Левски, две в Кнежа и по едно в Долни Дъбник и Брест (община Гулянци), като палитрата на производство и услуги е много широка – има представители на текстилното и мебелното производство, обущарството, транспортни услуги, информационния и комуникационния сектор, фабрика за интериорни врати и др.
В Плевенска област към момента се изпълняват и 26 иновативни проекта – 8 за разработване и 18 за внедряване на иновации в предприятията. Размерът на бъзвъзмездните финансови средства при тях възлиза на над 9 милиона лв.