Паметникът на Съветската армия да бъде преместен от Княжеската градина в София в Музея на социалистическото изкуство реши Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика към СОС. Вчера предложението беше одобрено и от Комисията по култура и образование, а утре ще бъде разгледано и на сесията на Столичния общински съвет.
Срещу идеята се обявиха от БСП с аргумента, че паметникът не може да бъде преместен, демонтирането му би означавало да бъде разрушен, което пък би накърнило авторските права и заявиха, че ще организират жива верига – протест около монумента, а от новата формация Левицата са насрочили протест пред общината.
Слагат табела, че паметникът на Съветската армия символизира чужда сила
Предложението за преместване на паметника е на ДБ и беше внесено в СОС преди три години, но не беше допуснато за разглеждане. Случи се едва след като на 24 февруари за това призова Бойко Борисов, провокиран от войната в Украйна.
На 6 март общински съветници от ГЕРБ внесоха нов доклад, стъпващ върху този на ДБ, с допълнение на мястото на монумента да бъде поставена табела, на която да пише, че монументът „Паметник на Съветската армия“ символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната. Монументът не представлява памет за случило се историческо събитие, заяви пред комисията по устройство на територията и архитектура Марта Георгиева от ДБ.
Доклад за премахването на Паметника на Съветската армия влезе в дневния ред на СОС
Демонтнирането на паметника е особено наложително и на фона на случващото се в Европа, смята Грети Стефанова от ДБ.
Срещу посочените аргументи възрази Диана Тонова от БСП.
Архитект Борислав Игнатов от ДБ смята, че авторските права не са нарушени, защото те защитават автора от незаконни реплики и копия, но не забраняват на собственика да премества произведенията.
Мъжът, счупил плочата на Паметника на Съветската армия: Не се срамувам и не съжалявам!
А Борислав Бориславов от ГЕРБ-СДС припомни, че комунистическият режим със закон е обявен за престъпен и че решение за демонтиране на паметника има още през 1993 г.
В крайна сметка 11 от 15-те членове на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика към СОС гласуваха „За“ преместването на паметника. Утре въпросът ще бъде разгледан и по време на сесията на СОС.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: