Срещу протестиращите в Иран се стреля с бойни патрони и метални сачми, нанасят се тежки побои и се упражнява сексуално насилие срещу жени. Всичко това е прикрито с прекъсвания на интернет и на социалните мрежи. За първи път жените излизат напред и публично заявяват, че искат промяна на режима. Това разказа за Дарик радио Рамтин Шахарзад от Иран, активист в най-голямата правозащитна организация в страната. По думите му най-малко 133 души, включително деца, са били убити по време на демонстарциите. Протестите в Иран са провокирани от смъртта на Махса Амини, която беше арестувана от моралната полиция на ислямската република и почина в ареста.
Иран: Протестираща млада италианка е в затвора
Цялото интервю с Рамтин Шахарзад от Иран за протестите и живота в страната очаквайте в предаването "Денят" на Дарик радио.
"Жена, живот, свобода!" Това скандират протестиращите на най-големите демонстрации от години в Иран. Този път обаче, те са по-различни, обясни Рамтин Шахарзад от организацията "United for Iran".
"Ние можем да кажем, че това е първият път, в който жените са в основата на протестите. В последно време в страната ни почти ежемесечно има демонстрации за защита на човешките права. Но този път е по-различно! Видно е как протестиращите се увеличават с всеки изминал ден в цялата страна. Вече по-голямата част от обществото се изправя и казва, че е време за промяна."
Иран: Студентски протест събра над 200 души заради смъртта на Махса Амини
Арестуват се всички, които имат нещо общо с протестите и техните семейства, добави той. Броят на арестуваните вече надхвърля няколко хиляди, а сред тях са и поне 28 журналисти.
"Много е трудно медиите да оцелеят в Иран. Мога да кажа, че в момента нямаме дори една свободна медия. Само няколко отделни журналисти все още се опитват да изнасят информация. Например репортерът, който интервюира Махса Амини преди тя да почине, веднага беше арестуван. Всеки един, който влезе в Туитър и напише нещо по темата, вече е в голяма опасност."
Иран: 19 убити при сблъсъци, включително полковник от гвардията
По думите му протестиращите все пак вярват в успеха и са обнадеждени, че жените ще имат правото на живот и избор на религията. Те са готови и за разговори с управляващите, но от тяхна страна получават само репресии.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм